Про білу гарячку або в народі "білку" чули багато хто, що вона проявляється внаслідок зловживання спиртним, але здебільшого не знають, як надати допомогу алкоголіку, який потрапив у такий стан.
У медицині біла гарячка називається алкогольним делірієм, такий стан у хворого може виникнути на другій або третій стадії залежності, а також після тривалого запою.
Небезпека стану під час алкогольного делірію полягає в тому, що на тлі галюцинацій, які виникають в алкоголіка, він може завдати каліцтва собі або оточуючим, нерідко у хворого спостерігається агресивна поведінка.
На тлі білої гарячки відбувається зміна хімічного складу крові та зневоднення організму. Якщо своєчасно не надати хворому кваліфіковану допомогу, є ймовірність того, що може настати летальний вихід. За статистикою, смерть внаслідок алкогольного делірію сягає 10% серед хворих на алкоголізм. Дана стаття написана за інформаційної підтримки спеціалістів наркологічного центру Моноліт - лікування алкоголізму в Тернополі.
Як зрозуміти, що в людини біла гарячка?
Проявами алкогольного делірію в людини можуть бути:
-
сильний головний біль;
-
нудота і блювота;
-
порушення роботи центральної нервової системи;
-
судоми кінцівок;
-
загальмованість мови.
На етапі першої стадії хвороби в алкоголіка спостерігаються безпричинні перепади настрою, які можуть чергуватися з почуттям страху, занепокоєння, тривожності або ж, навпаки, радості та ейфорії.
На другій стадії спостерігаються зорові та слухові видіння, які особливо турбують хворого в нічний час. Хворий неспокійно спить, його сон поверхневий, також його турбують кошмари.
Третя стадія характеризується посиленням галюцинацій, хворий починає чути голоси і відповідає їм, бачить неіснуючі образи, ховається від них або ж бореться з ними, йому здається, що вони його або він їх торкається. Після такого хворий на деякий час може повернутися в адекватний стан і навіть розповісти, що йому здавалось, та усвідомити проблему, але через деякий час на нього хлинуть нові галюцинації.
Якщо ви спостерігаєте таку поведінку у свого близького або знайомого, необхідно якомога швидше його показати лікарю. Щоб почати лікування, поки не стало пізно.
Алкогольний делірій: що відбувається з організмом?
З точки зору медицини, ознаками білої гарячки є:
-
температура тіла може досягати 40 градусів;
-
прояв лейкоцитозу;
-
у крові збільшена кількість азоту і ШОЕ;
-
зневоднення організму.
На тлі алкогольного делірію порушується нормальний кровообіг і дихання, уражаються печінка і нирки, набрякають легені та мозок. Також при білій гарячці загострюються хронічні захворювання. Результатом такого стану людини можуть стати інвалідність, дії кримінального характеру або і зовсім летальний результат.
Типи білої гарячки
Від того, яким чином проявляється біла гарячка, визначено кілька її форм:
-
класична - розвивається планомірно, погіршення стану хворого можна передбачити;
-
люцидна - проявляється різко, спостерігаються порушення координації, виникають тривожність та страх;
-
абортивна - у хворого часткові галюцинації, фрагментні маячні думки, тривожність хвилеподібна;
-
професійна - на початку схоже на психоз, після проявляються галюцинації;
-
муситуюча - проявляється важким станом хворого, можна назвати її доважком до професійної білої гарячки;
-
атипова - страждають пацієнти, у яких раніше був діагностований делірій, симптоми атипової білої гарячки аналогічні шизофренії.
Знаючи які бувають форми білої гарячки, оточуючі хворого люди, можуть своєчасно зрозуміти, що людині потрібна термінова невідкладна допомога лікарів. Виведення хворого зі стану алкогольного делірію має виконуватися тільки під контролем з боку медиків. Біла гарячка сама по собі не минає, незалежно від того, яка в неї форма.
Як допомогти хворому, у якого алкогольний делірій?
Якщо спостерігаються симптоми білої гарячки, в обов'язковому порядку необхідно викликати лікаря, при цьому надати першочергову допомогу - відпоювати водою, ставити холодні компреси і дати прийняти заспокійливе.
В умовах лікувального закладу хворому на алкогольний делірій нададуть комплексну допомогу, яка включає в себе:
-
припинення збудження;
-
нормалізація дихання;
-
відновлення нормальної температури тіла;
-
відновлення нормального обміну речовин в організмі;
-
підтримка працездатності нирок і печінки.
Зіткнувшись із проблемою білої гарячки, можна звернутися в наркологічний центр, де хворому нададуть лікування сучасними ефективними препаратами і методиками. У середньому алкогольний делірій триває 3-5 днів, у важких випадках до двох тижнів. Протягом усього цього періоду хворий перебуватиме під постійним наглядом лікарів.
Наслідки білої гарячки
У жодному разі не рекомендується займатися самолікуванням або ж намагатися усунути проблему вживанням алкоголю, адже найімовірніше, почнеться повторний запій із відновленням інтоксикації, що зі свого боку може призвести до коматозного стану.
З найбільш небезпечних наслідків білої гарячки виділяють:
-
набуття хронічної форми психозу - корсаковський синдром;
-
провали в пам'яті, втрата примітивних навичок;
-
загальмованість мови;
-
параліч і енцефалопатія.
Після білої гарячки хворому потрібно обов'язково пройти повноцінний курс лікування в реабілітаційному центрі, щоб усунути свою алкогольну залежність. Комплексна терапія складається з детоксикації, реабілітації та ресоціалізації. Під час лікування у хворого відновлюється нормальна робота всього організму, а також він поступово налагоджує своє життя в тверезості.
Оригінал статті: https://narkotiknet.com/uk/bila-garyachka-alkogolnij-delirij/