Фанкойл – пристрій для охолодження або нагріву повітря в приміщенні. Назва приладу походить від назви основних його складових елементів: «fan» – вентилятор і «coil» – теплообмінник.
Встановлювати фанкойл можна як у житлових приміщеннях, так і в адміністративнихбудівлях, крамницях, офісах, розважальних закладах, кафе чи ресторанах.
Як працює фанкойл?
Основний принцип роботи такого приладу полягає в тому, що до нього подається тепло- або холодоносій (найчастіше це вода), через який вбудований вентилятор проганяє повітря з приміщення. Таким способом воно нагрівається або охолоджується залежно від температури води.
Для повноцінної роботи фанкойлу потрібен додатковий агрегат, який би охолоджував воду. Зазвичай цю функцію виконує чиллер. А система, де одночасно працюють такі два агрегати, має назву «чиллер-фанкойл». Процес її функціонування дуже схожий на спліт-систему, що складається із внутрішнього та зовнішнього блоків.
Типи фанкойлів залежно від способу їх установки
1. Підлогово-стельовий. За своїм зовнішнім виглядом такий фанкойл нагадує радіатор або конвектор. Його можна встановлювати на стіні, під вікном або на стелі.
2. Настінний. Він дуже схожий на внутрішній блок кондиціонера настінного типу, різниця лише в тому, що спліт-система використовує фреон, а фанкойл – воду чи антифриз.
3. Касетний. Монтаж пристрою відбувається за підвісною стелею. Це і пояснює причину частого використання касетних фанкойлів в офісних та адміністративних приміщеннях, адже там нерідко встановлюються саме підвісні стелі.
4. Канальні фанкойли потребують «прихованої» установки. Зазвичай вони підключаються до системи приточно-витяжної вентиляції. Такі пристрої дуже швидко охолоджують повітря, тому що вони двох- або трьохрядні, тобто мають два або три теплообмінники, через які вентилятор по черзі проганяє повітря.
Існує два типи канальних фанкойлів: безкорпусні та корпусні. Пристрої без корпусу дешевші, бо на їх виготовлення витрачається менше матеріалів. Безкорпусні агрегати встановлюють за фальшпанелями або за навісною стелею і підключають до вентиляційної системи. Корпусні моделі мають декоративний корпус. Деякі виробники виготовляють його з високоякісної сталі, завдяки чому він не піддається корозії. Такий тип фанкойлів має декоративну лицьову панель, що гармонійно вписується в оформлення будь-якої навісної стелі.
5. Підлогові встановлюються на стіні на невеликій відстані від підлоги.
Варто розповісти, що фанкойли можна підключати до гідравлічної системи холодо- і теплопостачання двома різними способами. Залежно від того, яка схема використовується, фанкойли діляться на двохтрубні і чотирьохтрубні.
Установка першого типу фанкойлів переважно застосовується в системах кондиціювання, котрі працюють лише на охолодження повітря. Втім, при використанні реверсних чиллерів, такі фанкойли можна з легкістю використовувати для охолодження повітря влітку і підігріву взимку.
Чотирьохтрубні – у своїй будові мають 2 незалежні теплообмінники, які можуть працювати на охолодження і обігрів.
Встановлення фанкойла – спосіб зекономити бюджет?
Нинішнє постійне подорожчання блакитного палива робить практично непосильним оплату газу для багатьох українських родин. Як вихід – можна спробувати встановити у своєму будинку систему «чиллер-фанкойл». З її допомогою ви не тільки охолодите повітря в кімнаті влітку, але й зможете нагріти його взимку. Крім того, до одного чиллера можна підключити кілька фанкойлів. Тому одна така система обслуговуватиме одночасно кілька кімнат у квартирі або будинку.
Матеріал підготовлено спеціалізованим центром кліматичної техніки Klimatik