Фінтех-стартапи - це компанії, які використовують технології та інновації для надання фінансових послуг і рішень. У свою чергу, термін "фінтех" відображає перетин фінансів і технологій у діяльності цих компаній, пояснює бізнес-аналітик Ігор Шайхет. Експерт Андрій Стріхарський додає, що у 2023 році фінтех-індустрія продемонструвала безпрецедентне зростання, закріпивши свій статус ключового гравця у світовій фінансовій екосистемі.
За даними EMR, світовий фінтех-ринок досяг приблизно $194 млрд у 2022 році. Як очікується, він збільшуватиметься із середньорічним темпом зростання 16,8% і, ймовірно, досягне $492,81 млрд до 2028 року.
Спеціалісти зазначають, що важливо пам'ятати просту істину: довговічність та успіх фінтех-стартапу значною мірою залежить від правильно обраної ідеї та бізнес-моделі.
Ігор Шайхет: як створити стартап з нуля
Бізнес-аналітик упевнений, якщо бізнесмен-початківець вирішив запустити стартап самостійно, то дуже важливо розглянути наступні кроки для досягнення успіху:
- Пошук перспективної ідеї. Слід вивчити попит, потреб та бажання клієнтів і переконатися, що цей продукт дійсно відповідає їхнім запитам. Однак перед реалізацією своєї ідеї на практиці краще провести дослідження ринку і проаналізувати діяльність конкурентів.
- Розробка бізнес-плану. Шайхет Ігор Олегович звертає увагу на те, що мати ідею недостатньо, ще необхідно створити бізнес-план:
- Бізнес-план - це документ, який містить цілі компанії і шляхи їх досягнення. Він також включає у себе опис майбутнього бізнесу і план бізнес-стратегії. Статистика показує, що люди, у яких був план, досягали успіху у залученні інвестиційного капіталу та розвитку своїх стартапів.
- Достатній капітал. Представниця бізнесу Аліса Стріхарська з власного досвіду зазначає, що немає конкретної суми, необхідної для відкриття бізнесу, оскільки витрати на запуск стартапу різняться від галузі до галузі. Вона впевнена, що залежно від типу бізнесу і ситуації може знадобитися більше або менше фінансування.
- Правильний підбір однодумців. У такій важливій справі Ігор Шайхет радить мудро обирати людей, яким довіряєте. Він говорить, що для управління компанією знадобляться співробітники та менеджери. Кількість працівників залежить від галузі, в якій запускається стартап.
- Крім того, бізнес-аналітик упевнений, що треба створити веб-сайт для просування стартапу. Наявність в Інтернеті є обов'язковою, оскільки вона допомагає швидше охопити цільову аудиторію, просувати продукти і отримувати прибуток.
- Використання методів цифрового маркетингу.
- Розгляньте такі стратегії маркетингу: SEO, контент-маркетинг, маркетинг у соціальних мережах, маркетинг по електронній пошті та PPC, - радить Шайхет Ігор Олегович.
- Створення бази клієнтів. Після розробки сайту, розширення присутності в Інтернеті і трансформації в досвідченого маркетолога настав час створити базу клієнтів. Слід розробити зручний веб-сайт, щоб забезпечити споживачам комфортний досвід співпраці з вами.
Застосування нових ідей та технологій у фінансових продуктах і послугах – Андрій Стріхарський
Експерт в галузі фінтеху упевнений, що будь-який успішний бізнес розпочинається з інноваційної ідеї. Саме тому пропонує розглянути перелік найкращих, на його погляд, ідей для фінтех-стартапів.
- Рішення для безготівкових однорангових переказів. Багато світових економік сьогодні переходять на безготівковий розрахунок, що сприяє використанню однорангових платіжних рішень.
- Принцип роботи таких додатків наступний: користувач знаходить ім'я друга у списку контактів, вказує причину переказу, суму для відправки і натискає кнопку "відправити", щоб погасити борг. Додаток часто включає етап перевірки, коли користувачу пропонується ввести PIN-код перед переказом коштів, - пояснює Андрій Стріхарський.
Щоб полегшити ситуацію, один із клієнтів з Великобританії звернувся з проханням розробити рішення для поділу рахунків. У відповідь був створений мобільний додаток, який допомагає друзям визначити, хто кому боргує, і оплатити свою частку без будь-яких труднощів.
- Додатки для особистих фінансів стали надзвичайно популярними серед поколінь Z та мілленіалів, ділиться спостереженнями Аліса Стріхарська. Вона говорить, що аналітики передбачають зріст попиту на такі рішення в найближчі роки. Ринкова вартість збільшиться з $0,94 млрд у 2019 році до $1,69 млрд до 2030 року. Додатки для особистих фінансів зазвичай допомагають користувачам відстежувати витрати та планувати бюджет.
Прикладом може бути додаток для складання бюджету під назвою "You Need A Budget" (YNAB). Він допомагає користувачам вибратися з боргів, визначити свої фінансові цілі та почати економити гроші.
- Краудфандинг, на думку Андрія Стріхарського, став дуже популярним, в основному тому, що дозволяє безпосередньо спілкуватися з громадськістю. Користувач пропонує свою сміливу ідею світу, просить фінансування в обмін на певні переваги, і ось він отримує значний капітал для запуску або розвитку свого бізнесу.
Однією з найуспішніших краудфандингових платформ, на думку експерта, є SeedInvest, яка допомогла понад 250 стартапам зібрати майже півмільйона доларів. Все, що потрібно зробити користувачам, - це зареєструватися, заповнити заявку та пройти інтенсивну перевірку, яка відфільтровує ненадійні стартапи. Якщо користувач буде прийнятий і його стартап закриє раунд, краудфандингова платформа візьме певний відсоток від його прибутку.
Сучасні клієнти та банки активно користуються чат-ботами, які працюють на базі штучного інтелекту.
- Ця технологія дозволяє отримувати негайні відповіді на свої запитання цілодобово, 7 днів на тиждень, тоді як банки економлять час і гроші завдяки автоматизації організаційних процесів, - розповідає Шайхет Ігор Олегович. - За даними статистики, завдяки чат-ботам банки можуть заощаджувати до $11 млрд щорічно.
Наприклад, Bank of America використовує чат-бота Erica, який може взаємодіяти як голосом, так і текстом. Erica допомагає користувачам керувати своїм бюджетом та заохочує поліпшення фінансових звичок.
В нашому високотехнологічному світі клієнти не мають ні часу, ні бажання відвідувати банки. Вони хочуть, щоб все відбувалося онлайн, від відкриття банківського рахунку до замовлення кредитної картки. Не дивно, що в Європі прогнозується зростання кількості користувачів цифрових банків з 398 до 435 мільйонів у період з 2022 по 2024 роки. Більше того, результати опитування показують, що понад 60% клієнтів готові використовувати лише цифрові банки.
Андрій Стріхарський наводить приклад сучасного британського цифрового банку Monese:
- Це один із найуспішніших фінтех-стартапів, який пропонує рахунки всім бажаючим, включаючи іноземців і студентів. Додаток не вимагає адреси в Великобританії і не перевіряє кредитоспроможність. Користувачам просто потрібно сфотографувати свій паспорт і зробити селфі. У разі виникнення питань співробітники Monese готові надавати підтримку на 14 мовах прямо в додатку, а також за допомогою електронної пошти або телефону.
Наш фінансовий світ змінюється дуже швидко, і на зміну попереднім приходять інновації. Як відзначає Ігор Шайхет, стартапи - це результат втілення в життя нових бізнес-ідей. Але не просто так, а шляхом привернення уваги клієнтів, які прагнуть зручно та ефективно застосовувати цифрові транзакції, мобільний банкінг та блокчейн. Підводячи підсумок, Андрій Стріхарський підкреслює, що тенденція до безготівкового суспільства і потреба в миттєвих фінансових послугах лише посилили попит на інноваційні фінтех-рішення.