Упровадження системи онлайн-моніторингу діяльності операторів грального ринку (ДСОМ) передбачено профільним законом щодо регулювання сфери азартних ігор. Механізм, який дає можливість державі тримати під контролем фінансові та інші операції у гральному секторі, за планом мав запрацювати ще у 2021 році. Та через низку причин його впровадження декілька разів відкладалося. І ось на одному з останніх у 2023 році засідань Уряд вкотре повернувся до цього питання. У результаті його розгляду було затверджено Порядок функціонування ДСОМ.
Голова КРАІЛ Іван Рудий назвав це рішення історичним. За його словами, затвердивши порядок роботи Держсистеми моніторингу, Уряд створив базу для побудови важливої ІТ-структури, яка забезпечить ефективне регулювання грального бізнесу.
Що передбачає прийнятий Кабміном документ
Загалом, схвалений документ — нормативно-правова основа, на якій буде створюватися і функціонувати система моніторингу компаній, що організовують азартні ігри. У цьому документі визначено:
- правила роботи системи;
- перелік користувачів та права їх доступу;
- порядок взаємодії КРАІЛ та організаторів азартних ігор.
До Держсистеми будуть підключені онлайн-казино, зокрема, й ті, що, за версією сервісу Liga iGaming, очолюють рейтинг кращих гральних майданчиків, та наземні заклади.
У Порядку функціонування ДСОМ також визначена структура системи моніторингу, вимоги щодо авторизації в ній та захисту отримуваної інформації.
Експерти, які регулярно аналізують новини у гральній індустрії, зазначають:
“Упровадження такої системи сприятиме підвищенню відповідальності операторів щодо дотримання принципів відповідальної гри та унеможливить ухилення від сплати податків, які подекуди трапляються”.
Запровадивши ДСОМ, держава матиме доступ до всієї інформації про компанії, їх обігові кошти та кількість користувачів.
У режимі реального часу система забезпечить відстеження активності кожного з операторів та контроль за сплатою податків. Також завдяки ДСОМ буде можливість відстежувати вхід користувачів на сайти та в наземні зали з метою недопущення до гри тих осіб, яким обмежено доступ до азартних розваг.
- Система отримуватиме та зберігатиме інформацію про:
- кількість та обсяг ставок;
- суму виграшів;
- здійснені виплати.
Цифровізація контролю за гральними закладами дасть змогу перевірити, наскільки реклама відповідає реальним послугам.
Уся інформація, як стверджують розробники механізму моніторингу буде надійно захищена від розкрадання чи спотворення, підробки, копіювання, знищення тощо.
Варто зазначити, що система буде впроваджуватися поступово. Проте уже на першому етапі, вважають експерти, держава та користувачі відчують позитивні зміни. Грати в легальних закладах стане комфортніше та безпечніше. З’явиться точна статистика ставок, виплат та податкових відрахувань.