Чоловіче безпліддя є серйозною медичною проблемою. За статистикою воно стосується 10-15% чоловіків, до того ж відзначається загальносвітова тенденція до його поширення. Розуміння причин потрібне для ефективної профілактики. Що стосується лікування, то так чи інакше сучасна медицина здатна впоратися з більшістю випадків чоловічої безплідності.
Причини чоловічого безпліддя
Багато причин здатні викликати безпліддя у чоловіків, усі їх можна звести до двох груп:
-
Безпліддя, спричинене проблемами зі сперматозоїдами.
-
Безпліддя, спричинене неможливістю проникнення сперми в жіночі статеві шляхи.
До першої належать захворювання, які спричиняють порушення сперматогенезу, а до другої — ті, що пов'язані з блокуванням сім'явиносних шляхів або їхнім неправильним функціонуванням.
Виділяють такі причини чоловічого безпліддя::
-
Генетичні порушення, спричинені аномаліями Y-хромосом, що призводять до порушення сперматогенезу.
-
Інфекційно-запальні захворювання органів чоловічої репродуктивної системи: орхіт, простатит, епідидиміт.
-
Ендокринні порушення.
-
Варикоцеле, варикозне розширення вен насіннєвого канатика, що призводить до погіршення умов сперматогенезу.
-
Неопущення яєчок, крипторхізм.
-
Імунологічний чинник: антитіла, що руйнують сперматозоїди (антиспермальні антитіла).
-
Травми, зокрема операційні, які призводять до порушення функціонування статевих органів.
-
Проблеми ерекції та еякуляції.
-
Вроджені аномалії статевих органів.
-
Пухлини органів репродуктивної системи, протипухлинне лікування.
-
Приймання деяких лікарських засобів.
Методи лікування чоловічої безплідності
Різні види безплідності потребують різного підходу. Лікування може бути медикаментозним, хірургічним, комбінованим, а також за допомогою ДРТ, допоміжних репродуктивних технологій. Так називають методики, коли запліднення відбувається поза жіночим організмом.
Безпліддя, спричинене генетичними причинами, не піддається лікуванню. Але вихід є — використання ЕКЗ із донорською спермою.
Лікування інфекційно-запальних захворювань слід розпочинати якомога раніше, тоді скоріш за все після одужання нормалізується і репродуктивна функція. Якщо захворювання набуло хронічного характеру й відбулися незворотні зміни в органах статевої системи, лікування суттєво ускладнюється.
Варикоцеле, крипторхізм, деякі з уроджених аномалій та наслідки травм усувають хірургічним шляхом. У разі крипторхізму це слід зробити в ранньому дитячому віці, бо інакше функція яєчка, що не опустилося в мошонку, незворотне постраждає.
Проблеми ерекції потребують комплексного лікування, іноді із підключенням психотерапевтів чи інших фахівців, залежно від причини.
Гормональні порушення здебільшого піддаються медикаментозній корекції, так само як і частина випадків імунологічного безпліддя.
Якщо вжите медикаментозне або хірургічне лікування не призвело до результату, парі рекомендують скористатися ДРТ.
Допоміжні репродуктивні технології та чоловіче безпліддя
Найбільш відомою ДРТ є екстракорпоральне запліднення. У разі чоловічої безплідності найчастіше вдаються до однієї з його модифікацій, інтраплазматичної ін'єкції сперматозоїда (ІКСІ). Метод полягає у введенні сперматозоїда в яйцеклітину, що виконує ембріолог під мікроскопом.
TESE та micro-TESE є двома хірургічними методами, які використовуються для лікування чоловічого безпліддя, коли існують проблеми зі сперматогенезом, особливо в разі азооспермії (відсутність сперматозоїдів в еякуляті). Ці методи можуть бути ефективними при застосуванні в програмі екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) або ІКСІ.
-
TESE — тестикулярна екстракція сперматозоїдів — процедура охоплює хірургічний забір тканини яєчок для пошуку сперматозоїдів. Процедура проводиться під загальним або місцевим наркозом. Шматочки тканини яєчка вивчаються під мікроскопом для пошуку рухомих сперматозоїдів, які можна використовувати для процедур штучного запліднення, як-от ІКСІ (інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда).
-
micro-TESE — мікрохірургічна тестикулярна екстракція сперматозоїдів — більш вдосконалена версія TESE, в якій використовується мікрохірургічний підхід для ретельнішого виявлення сперматозоїдів у тканині яєчок. За допомогою мікроскопа хірург може з більшою точністю визначати ті ділянки яєчка, які можуть містити сперматозоїди.
Важливою частиною лікування чоловічої безплідності та однією з умов його ефективності є корекція способу життя, а іноді одного цього достатньо для відновлення чоловічої репродуктивної функції.
Автор: Клименко Євген Володимирович — лікар уролог, андролог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
-
Київ, вул. Макіївська, 8
-
Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
-
Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
-
Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
-
Львів, вул. Замарстинівська, 85а
-
Київ, вул. Казимира Малевича, 83