В ті часи, коли Джефф Безос став засновником Amazon, він уже мав уявлення, що одного дня займеться космічними проєктами. Через кілька років він став власником Blue Origin – організації, яка нині відправляє туристів у космос. Бізнесмен з самого початку мислив стратегічно та будував Amazon як бізнес, що зможе фінансувати його мрію. Щороку він виділяє мільярд доларів, продаючи акції Amazon, щоб підтримувати Blue Origin. В одному зі своїх інтерв'ю Джефф навіть зазначив, що ця ідея зріла в його голові 20 років. І без неї Amazon міг би не вирости так глобально.
Власник диджитал-агенції Penguin-team бізнес аналітик – Микола Скоропадський помітив одну важливу річ. Багато успішних підприємців за кордоном також мислять у довгостроковому ключі. Вони не просто мріють, а ставлять і пропрацьовують цілі на кілька років вперед. Тому фахівець вирішив практикувати планування на 5 років. Розгляньмо, які результати це дало і як адаптувати такий підхід у своєму житті у часи турбулентності.
Як розкласти свої цілі на менші задачі
Микола Скоропадський говорить, що встановлює цілі на різні періоди: 5 років, 1 рік, квартал, місяць і т.д. Цілі поділені на ключові сфери життя: робота, родина, спорт, розвиток. Наявність плану дозволяє переглядати дії, виявляти помилки і уникати їх у майбутньому.
Фахівцю вдалося розширити штат компанії, вирішити житлове питання, мотивувати себе до регулярних тренувань. Важливі цілі слід обговорювати з оточенням, якого вони стосуються. Це допомагає людині та її близьким рухатися в одному напрямку і підтримувати одне одного.
Чи можливо будувати великі плани під час війни
Деякі люди вважають, що планування під час війни чи економічної нестабільності неможливе. Микола вбачає в цьому спосіб уникнення відповідальності. Безперечно, ризики завжди існують, але вони мають стати частиною плану. Потрібно враховувати можливі труднощі й продумувати альтернативні варіанти дій.
Через війну деякі цілі є неможливими, тому їх можна відкласти (не забути) на потім. Замість цього слід, приділити більше уваги іншим сферам. Якщо не виходить виїхати у туристичний тур в іншу країну, можна зайнятись саморозвитком, проводити краще час з сім'єю. Також вдасться оптимізувати робочі процеси, присвятити себе допомозі військовим, або людям чи тваринам які постраждали.
Які інструменти допоможуть у плануванні
Для дієвого планування бізнес-аналітик пропонує користуватися основними інструментами, які він задіює сам: Figma і Notion. У програмі Figma можна створити ментальні карти, які дозволяють представити на картинці довгострокові цілі. Там же вдасться пропрацювати зв’язки та етапи досягнення. Друга програма – Notion характерна детальною структурую завдання. Тут можна розписати конкретні кроки, дедлайни та прогрес. Детальніше про такий підхід можна дізнатися на сайті Миколи mskoropadsky.com.
Конкретні поради для початківців
Часом, довгострокове планування може здатися складним, особливо для новачків. Тому фахівець рекомендує почати з основ:
1. Визначте свої цінності та пріоритети, оскільки вони стануть базою для всіх майбутніх цілей.
2. Якщо поки не готові ставити плани на 5 років, зосередьтеся на цілях на 1 рік і поступово розширюйте цей горизонт.
3. Розподіліть свої цілі на ключові сфери життя, у кожної людини вони можуть бути свої.
4. Розбийте їх на менші етапи: квартальні, місячні та тижневі завдання.
5. І, врешті-решт, починайте діяти, бо план без дії нічого не значить.
Регулярно переглядайте свої записи, коригуйте їх за необхідності. Щороку слід оцінювати досягнення. Гнучкість має велике значення. Якщо обставини змінюються, адаптуйте план до нових умов. Великі досягнення потребують часу, мотивації та дисципліни.