Українська вишивка — більше, ніж просто декор. У кожному стібку знаходять своє відображення історія і традиції народу. Від гуцульської барвистості до стриманих полтавських узорів — усі регіони мають свої унікальні техніки, символи та орнаменти, які передаються із покоління в покоління. Ними надихаються сучасні дизайнери, коли створюють вишиті плаття, як-от Lemky, Myrhorodska, Yaryna чи інше вбання з колекції Etnodim. У цій статті ми зануримося у світ української вишивки і розповімо про особливості регіонів.

Культурний код: регіональні особливості вишивки в Україні

Гуцульській вишивці притаманні геометричні орнаменти. Ромби, зірки, хрести та стилізовані рослини вишивають нитками насичених кольорів:

  • червоними;
  • жовтими;
  • зеленими;
  • чорними.

Гуцульські вишиванки часто доповнюють декоративними шнурками та бісером, від чого вони здаються ще барвистішими.

Подільська вишивка славиться витонченими рослинними мотивами. Якщо вишите плаття — то з ніжними візерунками виноградної лози, ламаного гільця, бігунця, квітів і листя, виконаних у червоно-чорній кольоровій гамі. У поліській вишивці також домінують червоний і чорний кольори. Головними елементами на грубому домотканому полотні стають геометричні фігури — ромби, хрести, кола.

Полтавські вишиванки — найелегантніші. Улюбленою технікою майстринь цього регіону здавна була «білим по білому». Рослинні орнаменти часто доповнювали мережкою чи мереживом.

Буковинський і закарпатський вишитий одяг вабить багатобарвними візерунками. На полотнах переважають яскраві кольори — зелений, червоний, синій, жовтий. Орнаменти включають рослинні мотиви (виноградна лоза, квіти) та геометричні фігури. Завдяки поєднанню кількох технік виникає ефект тривимірності.

Вишиті сукні київщини також прикрашені геометричними узорами і стилізованими гронами винограду, хмелю, чи восьмипелюстковими розетками (зірками). Кольорова гама стримана: білий, коралово-червоний та чорний кольори.

Волинські вишиванки вирізняються великими орнаментами, виконаними у чорних, червоних і синіх кольорах. Основними мотивами є геометричні фігури та стилізовані рослинні елементи. Так само і слобожанські, тільки кольорова гама ширша, включає червоний, синій, чорний і зелений. Основні мотиви — стилізовані квіти, листя та ягоди.

Вишивка Таврії поєднує українські традиції із культурним впливом кримськотатарського народу. Більшість орнаментів — рослинні, виконані яскравими червоними, жовтими та зеленими нитками.

Якщо хочете купити сучасне вишите плаття, прикрашене вишивкою за регіональними мотивами, замовляйте онлайн. Тут вам і згадані на початку статті лемківські та яворівські сукні, і «Кам'яна вишиванка», натхненна будиночками Нової Каховки, і вишита сукня регіону Полісся Malyn.