Всі пам’ятають, наскільки критичною була ситуація з військовим екіпіруванням на початку російського вторгнення: його збирали гуртом, купували за кордоном волонтери і родичі бійців, бронеплити робили з того, що було під руками… І тоді, попри надскладні умови, розгорнув свої виробництва український бізнес.
За даними Центрального управління речового забезпечення ЗСУ, з 2023 року українські військовослужбовці забезпечуються з внутрішнього ринку, використовується й імпорт, але точково.
Бронежилет ЗСУ — найважливіший елемент захисту. Державний стандарт поділяє їх 3 типи:
- А ― м’які, прихованого носіння, першого або другого класу захисту;.
- Б ― з комбінованим захистом: м’яким балістичним і жорсткими плитами;
- В ― лише з жорсткими бронеплитами.
Класів захисту існує 6, де 6 – найвищий.
І підкреслимо: українські виробники розробляють всі типи і класи бронежилетів, які мають попит на європейському ринку, а деякі навіть постачаються у підрозділи НАТО.
Які бронежилети обирають військові
Тож хто із українських виробників спорядження забезпечує якісним екіпіруванням українських захисників просто зараз? За статистикою і опитуваннями військових з досвідом експлуатації спорядження, найчастіше згадуються 3 бренди.
- ТМ RAROG. Український бренд, започаткований у 2014 році колективом Харківського заводу засобів індивідуального захисту. Компанія є офіційним постачальником МО України. Коли ми згадували українських виробників, що постачали екіпірування для підрозділів НАТО, мали на увазі саме RAROG. Один з офіційних бронежилетів, що постачаються для ЗСУ, ― Plastoon від RAROG. Він розроблений у тісній співпраці з бійцями ЗСУ і ССО, має схвальні відгуки з поля бою. Остання модель, Plastoon XM ― це бронекостюм із деталей-модулів: крім самого жилета, пропонується захист для шиї, плечей, кишківника, стегон, паху. Як камуфляжний дизайн застосовано патентований Multicam. Модульний бронежилет укомплектований керамічними бронеплитами із карбіду кремнію ― легкими і надійними. Зручний ергономічний Plastoon XM легко підганяється за статурою, має систему швидкого скидання Loop і внутрішню систему фіксації, тому вага спорядження рівномірно розподіляється. У сучасній війні, говорять в компанії, модульність стала базовою рисою і саме вона дає бійцю змогу самому компонувати бронезахист залежно від умов виконання завдань і ситуації на полі бою. У такому модульному бронежилеті, як Plastoon, шанси бути ефективним, мобільним і зберегти життя на полі бою значно вищі.
- ТМ Balistyka. Історія компанії почалася влітку 2014 року у Чигирині, коли після Революції гідності виникла потреба у якісному спорядженні для військових. «Балістика», що мала на той час невеличку швейну майстерню з кількома працівниками, почала шити однострій. Зараз це ліцензований виробник бронезахисту, який має можливість виконувати як великі замовлення, так і вироби за індивідуальними параметрами. Фірмовий бронежилет ТМ Balistyka ― «Сармат», який має 3 компоненти: жилет і 2 захисні модулі ― для шиї і паху. Бронежилет оснащений балістичним протиуламковим пакетом 1-го класу захисту, але виробник пропонує до нього плити з бронесталі 4-го класу і керамічні плити 6-го класу захисту. Бренд має і жіночу модель бронежилета ― із врахуванням анатомічних особливостей.
- ТМ Velmet. Відомий військовим бронежилет Perun з м'яким балістичним пакетом із високомолекулярного поліетилену і двома бронеплитами 4-го класу захисту. Є у компанії м’які бронежилети для прихованого носіння, також і жіночого типу. А ще компанія має власну, розроблену на підприємстві, металеву броню VELMET ARM550, яку використовує для бронеплит.
У глобальному масштабі еволюцію бронежилета можна розглядати як невпинний рух технологій, що змінює тактику війни, екіпірування і самих бійців, які мають відповідати викликам. І ми можемо впевнено констатувати: українські виробники здатні забезпечити свою армію екіпіруванням, якого вона варта.