Ситуація на сході України не проходить безслідно для бійців. Попри те, що військові у більшості своїй психологічно підготовлені, то з чим доводиться стикатися на війні може завдати серйозної психологічної травми навіть психіці бувалого солдата. В цьому випадку допомога психолога військовим стає украй важливим елементом реабілітації.
Найпоширенішим наслідком бойової травми є посттравматичний стресовий розлад. По посиланню можна знайти вичерпну інформацію про те, що це таке. Якщо дати короткий опис - цей психічний розлад яке виникає внаслідок отриманої бойової травми характеризується тим, що періодично солдат може випадати з реальності в украй реалістичні спогади самих травмуючих подій (так звані флэшбэки) і гостро реагувати на будь-які звуки, запахи, образи, які хоч віддалено нагадують бойові дії. Це наприклад салюти або петарди або запах диму. Щоб повернути нормальний сон, поліпшити загальний стан бійця потрібна повноцінна психологічна допомога військовим і їх сім'ям, з різних сторін і в усіх аспектах їх життя. Психічна реабілітація бійців, про яку детальніше можна дізнатися на https://lb.ua/society/2017/06/06/368251_korporatsiya_riel_rostislav.html , повинна включати повноцінну психотерапію, медикаментозну підтримку, роботу з сім'ями, соціальну реабілітацію, допомогу з облаштуванням мирного життя. Мирно жити для цих хлопців дійсно дуже важко, оскільки війна стає всезаповнюючим чинником в їх свідомості, їм дуже важко уявити собі життя без цієї великої мети.
Психологічна допомога військовослужбовцям і їх сім'ям має на увазі спільну роботу цілого ряду фахівців і усіх людей, у яких близькі контакти з бійцями. До роботи підключають:
психологів;
реабітологів (фізична реабілітація солдатів після травми);
лікарів різних спеціальностей;
представників духовенства;
психотерапевтів;
юристів;
соціологів.
Велика частина реабілітаційних заходів здійснюється на волонтерських підставах. Проте все більше психологів і психотерапевтів з приватної практики пропонують свої послуги з дуже низьких цін, а іноді і зовсім безкоштовно для того, щоб повернути солдата в мирне життя без істотних наслідків для них і їх сімей. Треба розуміти, що бійці не є ніякою небезпекою для населення, яке не провокує їх на агресію у відповідь. Треба розуміти, що ці люди пережили набагато більше ніж 90 % населення країни і вони мають право на специфічну реакцію. Щоб повернути нормальний психологічний стан потрібна реабілітація солдат з підключенням психотерапевтів різних напрямів. Що стосується психотерапії, дуже добрі результати показують когнітивно-поведінкова терапія посттравматичного розладу. Психотерапії, що практикують цей метод, ґрунтуються на тому, що необхідно міняти модель поведінки, починаючи з автоматичних реакції і думок, які можуть виникати на підсвідомому рівні, або просто не устигати усвідомлюватися.