13:45, 11 грудня 2015 р.
“Коли в родині є алкоголік, хворіє вся сім’я” – тернопільський лікар розповів, як алкоголь руйнує життя
“За 29 років спільного життя я знову маю чоловіка, з яким можна поговорити без лайки, без п’яного шуму”. Лікар-нарколог Тернопільського медичного центру безпеки дорожнього руху, кандидат медичних наук Юрій Шугалей цитує лист від дружини свого пацієнта. Лише в зрілому віці вона змогла переконати чоловіка пройти лікування від алкогольної залежності.
Історії пацієнтів, розповідає лікар із 30-річним стажем, свідчать про надзвичайно руйнівний вплив алкоголю. Страждає не лише організм людини – хворіє вся сім’я. Позбутися пут зеленого змія можна, каже лікар. Єдина умова – людина сама повинна цього захотіти, пише Наш день.
“Усі спирти – це отрути різної дії”
– Юрію Семеновичу, сьогодні українців радше здивує те, коли хтось у компанії відмовляється від чарки. Може, це нормально? Ми з цим звикли жити і якось живемо.
– І в цьому наша біда. Ми не звикли, що свято чи зустріч з родиною, друзями – не для того, щоб пити. Чому міцні напої з’являються на столі? Вони в якійсь мірі дають ейфорію. Тобто людина розслабляється, їй стає тепліше, веселіше, легше почати розмову. Але за рахунок чого? Етиловий спирт – це депресант. Він пригнічує кору головного мозку. Але разом з тим пригнічуються основні центри, які відповідають за моральні, етичні цінності людини.
– Уже багато років Україна не покидає списку країн, де споживають найбільше алкоголю на душу населення. Що впливає на це? Рівень життя, соціальні фактори?
– Соціальні фактори завжди відіграють свою роль. Від цього нікуди не дітися. Невлаштованість у сім’ї, на роботі – все це впливає на бажання випити чарку. Але люди повинні розуміти: алкоголь нічого не вирішує.
– Як виникає залежність від алкоголю? Чи є люди, яким краще взагалі не починати пити?
– Не вживати алкоголь краще усім. Ряд спиртів – це сильнодіючі отрути, які викликають раптову смерть. Серед них єдиний – етиловий спирт є отрутою повільної дії. Але теж – отрутою, яка призводить до ураження всього організму, від головного мозку до внутрішніх органів.
Залежність від алкоголю зазвичай формується роками. Однак, справді, є кілька чинників, які можуть пришвидшити її розвиток. Одна з них – генетична схильність, коли ми “повторюємо” своїх батьків. Пиття в таких людей швидше переходить у неконтрольоване, вони не володіють ситуацією, у якій вживають алкоголь. Друга причина, про яку мало говорять, – це перенесені захворювання печінки. Ще один чинник – черепно-мозкові травми. У цьому випадку в людини не лише швидше розвивається залежність, а й часто в стані сп’яніння вона стає агресивною, може травмувати себе та інших.
“Коли в родині є алкоголік, хворіє вся сім’я”
– Як зрозуміти, що вживання міцних напоїв уже переросло у хворобу?
– Коли з’являються ознаки того, що алкоголь заважає в житті. А в першу чергу він заважає сім’ї. З’являється нерозуміння, відчуження між рідними людьми, згодом – негаразди на роботі. Коли все це вже є, можна говорити про те, що існує проблема, яку треба вирішувати.
Людина починає пити все частіше, міняється поведінка, може з’являтися агресія. Коли рідні звертають увагу на пиття, чують у відповідь: “Я можу не пити”. Мовляв, то була ситуація така. Такі відмовки з’являються щодня, далі йдуть сварки, з’ясування стосунків. Коли в родині є залежний від алкоголю, хвора вся сім’я. Усі стають невротиками. З часом додаються соматичні захворювання. Розвиваються серцеві, легеневі, судинні недуги. Поведінка залежного від алкоголю часто провокує розлучення. Іноді такі суттєві життєві зміни приводять до того, що людина перестає пити. Але зазвичай навпаки. І вже немає тієї основи, за яку можна зачепитися і зупинити пиття.
– Що робити сім’ї, коли хтось із рідних заглядає в чарку?
– Є така закономірність: рідні люди вплинути на людину, яка п’є, не можуть. Той, хто зловживає алкоголем і живе в родині, мало прислухаєтсья до того, що йому кажуть. Якщо вже проводити такі бесіди в сімейному колі, то треба всім разом сідати, а не поодинці, і говорити відверто. І обов’язково називати факти. Коли людина відчуватиме, що нема виходу, що всі вже з тією проблемою живуть і кажуть одне й те ж, тоді, може, почне задумуватись і зупиниться. Але в багатьох випадках все ж таки потрібна допомога лікаря, який зможе мотивувати хворого.
– Алкоголізм виліковний? Чи людина змушена все життя утримуватися?
– Слово “утримуватися” помилкове. Від чого триматися? Я завжди говорю ще одну річ своїм пацієнтам: залежна людина – щаслива людина. Парадокс, правда? Але знову ж таки, це людина, яка не п’є, якщо вона хоче жити. І це позитивно впливає на всі сфери її життя. Розвивається інше розуміння: я не п’ю – я живу. Недавно був на прийомі чоловік. Розповідає: сидів з кумом вдома за столом, як завжди, випивали чарку. Поруч грався син. Чоловік його спитав, що той хоче у подарунок. І дитина щиро відповіла: “Тату, найкраще було б, якби ти не пив”. Він зізнався, що це було для нього як прозріння. А щодо лікування, то сьогодні є різні методи. Лікар разом із пацієнтом приймає рішення, разом намічає план, що і як робити. А родина, звичайно, також в курсі цього. Тоді є результат.
“Чоловік не бореться за жінку”
– У народі розрізняють чоловічий і жіночий алкоголізм. У чому різниця і чому вважають, що жінки легше і швидше спиваються?
– На практиці такого немає, просто жінки звертаються по допомогу пізніше. Тому важче лікувати. У нас якось так склалося, що чоловік менше дбає за свою дружину. Якщо жінка бореться за чоловіка, то чоловік – ні. Мовляв, п’єш – то пий. У наркологічних стаціонарах дружина провідує чоловіка, несе йому їсти, щоб голодний не був. Коли поступає жінка, такого нема.
– Всесвітня організація охорони здоров’я провела опитування школярів у 41 країні світу, чи вживають вони спиртне. Україна в списку – одна з перших. Чи впливає на це загальний рівень споживання алкоголю в країні?
– Звичайно, діти бачать усе, що відбувається навколо, особливо – у сім’ї. Вони часто наслідують батьків. Водночас, алкоголізму в підлітків бути не може, він не встигне розвинутися. Але, звичайно, споживання навіть слабоалкогольних напоїв, пива може провокувати подальший розвиток залежності. Взагалі, є така закономірність: що раніше людина починає вживати спиртне, то швидше в неї може розвиватися така залежність від міцних напоїв. Тому батькам, навпаки, треба робити все, щоб діти якомога пізніше дізналися смак алкоголю.
– Хто до вас найчастіше приходить на прийом? Мешканці села, міста, багаті й успішні люди чи з середнім достатком?
– Алкогольна залежність не пов’язана з професією чи соціальним статусом. Не працює сила волі при залежності, не впливає освіта. Є люди з хорошою освітою, є з села та міста, приїжджають з інших областей. Головне – щоб людина переступила поріг лікарського кабінету. Мої пацієнти, які до мене приїжджають після закінчення лікування – хто за рік-два, хто за п’ять – розказують, як змінилося їхнє життя. Той побудував хату, у того налагодилися стосунки з дружиною і дітьми. І ті цінності вже ніхто не хоче знову втрачати.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:17, Вчора
95
16:47, 17 грудня
49
00:24, 11 грудня
00:24, 11 грудня
live comments feed...