• Головна
  • Жителям Ланівців підказали, як саме боротися із "свинячим бароном" без перекриття доріг
14:15, 14 січня 2016 р.

Жителям Ланівців підказали, як саме боротися із "свинячим бароном" без перекриття доріг

Жителям Ланівців доведеться самим через суд домагатися закриття свиноферми, через яку вони вже роками живуть у смороді. Або ж чинити тиск на Ланівецьку міську раду, яка дала дозвіл на оренду земель.

Лише у такий спосіб можна практично вирішити проблему, каже перший заступник голови ОДА Іван Крисак.

  Важелів влада не має, лише суд

«Ми як облдержадміністрація не маємо важелів, щоб закрити свинокомплекс. Це може зробити лише суд. Лише за рішенням суду можуть силовим методом вивезти усіх свиней. Водночас  Іван Чайківський просить дати йому дозвіл залишити 300 племінних свиноматок до вересня 2016 року, решту він зобов’язується вивезти. Однак громада налаштована категорично – люди вимагають закриття свиноферми і вивезення всіх свиней через шалений сморід», – розповів про нинішню ситуацію  заступник голови ОДА.

Він нагадав, що будівництво почалося ще у 2011 році на території колишньої ферми і тоді місцева громада не мала нічого проти, місцева влада дала дозволи, хоча було зрозуміло, що там буде свиноферма.

Зараз керівництво області закликає громадян не робити крайньою ОДА, яка допомагає розв’язати проблему, а тиснути на Ланівецьку міськраду, яка наразі зайняла очікувальну позицію і самоусунулась від вирішення конфлікту.

«Від сплати штрафу сморід не зникне»

Власне, міськрада могла б ініціювати в суді тимчасове припинення функціонування свиноферми до з’ясування, чи не несе воно загрозу довкіллю та жителям Ланівців. Але для цього мають бути конкретні підстави: звернення людей про погіршення здоров’я.

За даними заступника начальника слідчого відділу обласного управління Нацполіції Сергія Осадци, дані про ріст захворюваностей через свиноферу не підтвердився, кількість хворих суттєва не змінювалася з 2012 року, в тому числі і онкохворих.

Він також розповів, що правоохоронці намагалися провести архітектурно-будівельну перевірку, однак їх не пустили на підприємство. А коли спробували зробити це через райсуд, то судді стали на бік підприємства.

 За словами Осадци, санстанція своїх офіційних висновків правоохоронцям досі не надала, обласна екоінспекція оцінила завдані свинофермою збитки довкіллю у смішну суму – трохи більше як 2 тис грн. А також вказала, що ферма не несе загрози здоров’ю людей.

«Ми ставимо це твердження під сумнів, тому 11 листопада призначили інженерно-екологічну експертизу, які проведуть фахівці з Києва. Проблема у тому, що там працює лише 2 експерти і на час нашого подання ми були 60-ті у черзі. Наша експертиза буде проведена в другій декаді січня», – повідомив представник поліції

За його даними, експерти зокрема встановлять, чи можна вважати сморід загрозою для здоров’я  людей, зокрема, психічного.

Водночас Сергій Осадца наголосив, що ні результати експертизи, ні розслідування кримінального провадження, відкритого за ст. 241 ККУ (забруднення атмосферного повітря), проблему в Ланівцях не вирішить.

«Санкція даної статті – штраф. Тобто якщо ми доведемо його вину, фермер заплатить штраф, але сморід від цього нікуди не зникне», – підкреслив заступник начальника слідчого управління.  

 Чи повірить громада Чайківському?

Водночас Іван Крисак запевняє, що свиноферма у Ланівцях буде лише до того часу, доки Іван Чайківський не збудує нову сучасну свиноферму в іншому місці.

Що дає підстави чиновнику вірити обіцянкам Чайківського – незрозуміло.

Адже заступник голови ОДА чудово знає, що після соціального зриву у Ланівцях у 2015 році при облдержадміністрації було створено робочу групу, яка після вивчення конфлікту встановила, що комплекс збудований поза законодавчим полем, немає дозволів на введення в експлуатацію, немає дозволів на шкідливі викиди.

Тобто виявили, що Чайківський працює не надто чистими методами.

Згодом робочою групою з фермером було підписано угоду, що до 7 грудня 2015 року він вивезе усіх свиней і припинить функціонування свиноферми.

Обіцянки Чайківський не дотримав.

Із 10 тис свиней було вивезено  орієнтовно трохи більше половини.

«Зараз лишилося менше 5 тис свиней, точної цифри у нас немає, бо підприємство її приховує. Іван Чайківський пояснює, що не зумів вивезти решту, оскільки не встиг збудувати новий свинокомплекс і вивезти свиней йому нікуди.  Тому просить дати час йому до вересня. Громада цієї пропозиції не сприймає. Ми, як облдержадміністрація, теж вважаємо, що працювати требу у правовому полі. Ми такого не вітаємо, ми проти цього, за таке треба наказувати... Раніше ферми мали 300 свиней, більше, але  ми не були готові до тисяч. Треба наводити лад і в інших селах. Водночас я вважаю, що можна піти на пропозицію Івана Чайківського і залишити частину свиней на свинофермі у Ланівцях до 1 вересня. Я б йому повірив. Бо навіть якщо подати в суд, в суді теж люди. Якщо фермер проситиме відтермінування, суд, очевидно, піде на це»,  – припустив Іван Крисак.

Нагадаємо, учора жителі райцентру на 7 год перекрили дорогу Тернопіль-Київ, вимагаючи владу області вирішити проблему.

Також учора неподалік свиноферми було виявлено незаконний скотомогильник, в який працівники підприємства скидали сотні туш тварин різного віку, що яскраво характеризує методи роботи фермера і зайвий раз свідчить, чи можна йому довіряти.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Ланівці
Оголошення
live comments feed...