12:37, 28 листопада 2017 р.
«Суди по-новому: як нововведення зачеплять тернополян?», - Андрій Грицишин, керівник тернопільської «Самопомочі»
Незважаючи на застереження громадськості та експертного середовища Президент України Петро Порошенко підписав Закон про внесення змін у Господарський процесуальний, Цивільний процесуальний кодекси, Кодекс про адміністративне судочинство України та інші законодавчі акти, і таким чином дав старт судовій реформі. Зміни вступатимуть в силу поступово, протягом двох років.
Більшість депутатів із фракції «Об’єднання «Самопоміч» виступили проти цього законопроекту, зазначивши, що ухваливши зміни до процесуальних кодексів, парламент зруйнував усі інструменти українців для захисту себе в суді і слідстві.
Одна з поправок у Кримінальний процесуальний кодекс України змінює правила обрахунку строку розслідування злочинів (максимум 2 місяці, якщо є підозрюваний, 6 місяців – загальний строк), процедуру повідомлення про підозру і призначення експертиз у кримінальному провадженні. Що це буде означати на практиці? Всі кримінальні провадження проти осіб, які вчинили злочини під час побиття та розстрілу Майдану будуть закриті. Суспільство та потерпілі не дочекаються покарання винних осіб.
Всі кримінальні провадження проти осіб за хабарництво, нецільове використання державних коштів та розкрадання держави будуть також закриті, бо не вистачить 6 місяців на проведення всіх слідчих дій та отримання всієї необхідної інформації, зокрема результатів експертиз чи відповідей від іноземних держав на запити. Особи, яких затримали на отриманні хабара, на місці вбивства, крадіжок – вийдуть із СІЗО, бо по них прокурори мають або закрити кримінальні провадження, або негайно направити їх на розгляд в суд. Високопосадовці та судді будуть уникати відповідальності, бо їм буде достатньо переховуватись 6 місяців, після цього строку кримінальне провадження буде закрито.
Однак як стверджують його автори у цьому Законі багато плюсів. Одним із центральних нововведень стало надання Верховному суду статусу єдиного органу, який зможе переглядати рішення судів першої і апеляційної інстанцій. Згідно з новою редакцією Цивільного процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення, відповідача, третю особу, свідка, місце проживання, місцезнаходження або роботи якої невідоме, викликатимуть до суду через оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України. За невиконання процесуальних обов'язків, зловживання процесуальними правами та інші порушення може бути накладено штраф.
Зміни до Кримінального кодексу передбачають кримінальну відповідальність за надання завідомо недостовірних або підроблених доказів суду. Такі дії визначено в окремий склад злочину.
У системі господарського судочинства діятиме Вищий суд із питань інтелектуальної власності.
Реформа впроваджує «електронний суд», який розпочне працювати через три місяці після старту судової реформи. Він передбачає функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Позовні та інші заяви, скарги і інші процесуальні документи, що подаються до судів і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження обов'язково повинні бути зареєстровані в цій системі. Ця система визначає суддю або колегію суддів для розгляду конкретної справи. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система забезпечує не тільки обмін документами в електронній формі між судами та учасниками процесу, а також фіксацію судового процесу та участь сторін процесу в судовому засіданні в режимі відео-конференції.
У цій системі офіційні електронні адреси реєструють адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, держоргани, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного і комунального секторів економіки. Інші особи реєструються в ній добровільно.
Добре, звичайно, що документи можна буде подавати в суд в електронному форматі. Це, безумовно, прискорить розгляд як цивільних, так і кримінальних справ. Адже можна буде сфотографувати той чи інший документ і відправити його на електронну пошту судової інстанції. Зараз така норма відсутня. Водночас є ризик: у суд можуть потрапити скановані підробні документи. При виявленні підробки розгляд справи, звісно, затягнеться.
Законопроект передбачає конкретні строки для розслідувань. Наприклад, на нескладні справи відводиться 60 днів, на тяжкі – 6 місяців. І тут, як зазначали народні депутати від «Об’єднання «Самопопом іч», приховуються великі ризики. Правда, дехто вважає: нова норма про те, що тяжкі злочини повинні розслідуватися не більше як півроку, може перетворитися у формальність. Бо якщо не встигнуть розслідувати справу її по закону доведеться закрити. І як приклад наводять Майдан – справи про нанесення тілесних ушкоджень, вбивства розслідуються вже кілька років. Представники поліції також вважають, що частину кримінальних справ не вдасться розслідувати в установлені строки. Тому їх треба буде продовжувати за рішенням суду.
Мінуси реформи – це збільшення судового збору в рази. Зараз збори становлять від 640 грн. за цивільні справи і до 8000 грн. за майнові. Чи всі зможуть їх оплатити? Питання риторичне. Якими будуть збори з 1 січня 2018 року? Це стане відомо після підвищення стандартів.
Через нововведення змушені будуть підняти ціни на свої послуги юристи. Зараз адвокати за нескладну цивільну справу отримують біля 10 тисяч гривень гонорару, але невдовзі він зможе зрости вдвічі.
Нововведення передбачають і так звані задаткові платежі. Людина, яка подає позов, буде зобов’язана внести на рахунок суду певну суму у вигляді задатку. Якщо вона програє процес, то ці гроші підуть іншій стороні в якості компенсації за запрошення захисника.
Тернопільська «Самопоміч» уважно стежитиме за тим, як судова реформа реалізується на практиці. Шановні жителі міста! Повідомляйте нам про виявлені вами порушення в цій системі в безкоштовну юридичну консультацію міської організації «Самопомочі» за адресою: бульвар Тараса Шевченка,16.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...