• Головна
  • На Тернопільщині вшанували пам’ять пароха, до якого приїжджали Франко та Осип Маковей (Фото)
09:28, 24 липня 2018 р.

На Тернопільщині вшанували пам’ять пароха, до якого приїжджали Франко та Осип Маковей (Фото)

На Тернопільщині вшанували пам’ять пароха, до якого приїжджали Франко та Осип Маковей (Фото)

Меморіальну дошку та музей Ксенофонтові Сосенку відкрили у вихідні в селі Конюхи Козівського району, де він 40 років був парохом.

Окрім своєї душпастирської праці, Сосенко також займався вивченням етнографії та етнології, написав чимало наукових робіт.

Знаючи 10 мов, вільно листувався з науковцями того часу. Їхні листи представлені в експозиції музею.

З ідеєю відкрити у селі музей виступив місцевий вчитель історії Йосип Мартинюк. Правнуки Сосенка Ігор Придаткевич та Петро Сосенко передали фото з родинного архіву, різні матеріали.

«Ксенофонт Сосенко зібрав чималий етнографічний архів. Після Другої світової війни, його зять Володимир Придаткевич, який був директором школи в селі Дунаїв, сховав цей архів у стелі навчального закладу. Архівні документи випадково виявили аж в 2010 році під час ремонту, зараз вони перебувають в бібліотеці академії наук імені Стефаника у Львові», – розповів Ігор Придаткевич.

Свого часу до Сосенка в Конюхи приїздили син Івана Франка Петро, Осип Маковей, художник Модест Сосенко. Як і Франко, Сосенко був поліглотом, причому володів і східними мовами: арабською, іранською, уклав великий україно-іранський словник.

У своїх дослідженнях пов'язував українські релігійні обряди, звичаї, символи, назви й візерунки зі староіранськими, наводив приклади спільних назв гір, річок, предметів, які однаково звучать як українською, так і іранською мовою.

Сосенко залишив після себе чимало наукових праць, найвідомішою з яких є «Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечора», видана у Львові у 1928.

У неділю пам’ять науковця та багаторічного пароха села прийшли вшанувати місцеві жителі, близькі і далекі родичі, 10 священиків на чолі з єпископом Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Теодором Мартинюком відправили панахиду. Стрічку під час відкриття музею перерізали прапраправнуки пароха.

Передбачено, що на базі музею Сосенка в Конюхах також діятиме музей духовності.

Що цікаво, дочка Ксенофонта Сосенка Софія Придаткевич свого часу зібрала близько 400 українських вишивок, однак під час війни вони пропали. Частину згодом віднайшли, зараз вони експонуються у одному з музеїв Львова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#відкриття #музей #КсенофонтСосенко
Оголошення
live comments feed...