
19:00, 15 січня 2013 р.
Тернополяни платитимуть за комуналку більше, але якість послуг залишиться низькою
Українська система ЖКГ тріщить по швах. Експерти тим часом не вірять, що підвищення тарифів бодай трохи змінить ситуацію на краще. Українцям знову піднімуть тарифи на ЖКГ.
Тарифи на комунальні послуги в Україні збиткові - про це багато разів говорили в Міністерстві регіонального розвитку та будівництва, але тільки в цьому році чиновники вперше серйозно заговорили про значне підвищення розцінок на послуги підприємств ЖКГ.
Так, днями Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг України, звернулася до уряду з проханням підвищити тарифи на тепло і воду до економічно обґрунтованого рівня. Якщо Кабмін піде ініціаторам на зустріч - тепло і водопостачання подорожчають для населення як мінімум на третину ...
Втім, для того, щоб привести систему ЖКГ до ладу, цього явно недостатньо. Переглядати розцінки потрібно було набагато раніше. А разом з цим змінювати законодавство і створювати прозорі правила гри на цьому ринку.
Діряві мережі
За даними відомства, економічно обґрунтований тариф на теплову енергію для населення на 14 січня 2013 року в середньому по Україні становить 325 грн / Гкал (діючий - 227 грн/Гкал, рівень відшкодування 70%). У сфері водопостачання - 5,97 грн за 1 куб. м (3,63 грн/1 куб.м, рівень покриття 60%). При цьому заборгованість населення за спожиті житлово-комунальні послуги постійно збільшується і на сьогодні вже перевищує 16 мільярдів гривень.
Тим часом у держбюджеті на цей рік не передбачено коштів для забезпечення потреб сфери житлово-комунального господарства.
"Ми не можемо підготувати наше теплове господарство належним чином до зими, тому що коштами це не передбачено в бюджеті. Також проблеми можуть виникнути і з заходами з енергозбереження та ремонту ліфтів тощо", - говорить Василь Куйбіда, екс-міністр регіонального розвитку та будівництва України.
"Проблеми є практично у всіх відділах ЖКГ. Інженерні мережі тепломереж зношені на 70%, водоканалів на 50%. Є проблеми у ліфтофого господарства, з вивезенням сміття... Деякі міста від ситуації, аналогічної тій, що відбулася в Алчевську, рятує тільки диво", - говорить Володимир Гайваронскій, голова ОСББ.
Точкові аварії вже відбуваються. Так, 9 січня у Львові стався вибух в одній з міських котелень. Є проблеми в Харкові, Сімферополі, Донецької області. А на початку грудня НАК "Нафтогаз України" обмежив постачання природного газу для потреб населення.
Дорожче, але не краще
Нинішній підхід влади навряд чи можна назвати реформуванням галузі. У тих випадках, коли тарифи зростали - якість послуг не поліпшувався, а стан основних фондів підприємств не оновлювався. Інвестиційну складову в тарифах швидко з'їдала інфляція, а кошти, що направлялись на модернізацію ЖКГ, часто банально розкрадалися.
"Корупція - велика проблема галузі. З 800 тисяч гривень, виділених державою на реформування ЖКГ, половина, як правило, йде на відкат чиновникам", - говорить президент Фонду підтримки регіональних реформ, екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.
"Проблема комуналки лежить не лише в тарифній площині. Йдеться також про якість надаваних послуг, і простим підвищенням тут не обійтися. Бо ЖКГ - не окрема держава. Це одна з галузей української економіки, відмітною негативної особливістю якої є корупція... Додатково вилучена у населення одна гривня в наших умовах не завжди приводить до збільшення реального фінансування того чи іншого сектору економіки на ту ж суму. Найчастіше 30-40% осідає в кишенях українських чиновників", - вважає Іван Надєїн, голова Комітету енергетичної незалежності України.
"Мало піднімати тарифи, потрібно міняти законодавчу базу, залучати в цю галузь інвесторів, гарантувати їм захист капіталу", - вважає один з керівників водоканалів.
"Просто підвищення тарифів не покращить і якості послуг. Адже проблема залишиться колишньою - монопольний ринок послуг. Тепло будуть поставляти тепломережі, а воду - водоканали. Альтернативи немає, а судитися з цими підприємствами складно і довго", - говорить Володимир Гайворонський.
Експерти не виключають, що ймовірне підвищення тарифів просто сильно вдарить населення по кишені, але аж ніяк не поліпшить якості надаваних послуг і стану галузі ЖКГ. А це означає, що до це буде не останнє підвищення тарифів. Платіжки з зростаючими в геометричній прогресії сумами українці отримуватимуть все частіше. Правда, такий підхід може обернутися проти всієї системи - українці в своїй більшості просто можуть припинити платити за комунальними рахунками. Адже вже зараз витрати на комуналку займають близько 45% доходів середньостатистичного українця. Для порівняння в країнах ЄС цей показник не перевищує 15-20% у загальній структурі доходів сім'ї. Експерти пропонують різні варіанти вирішення проблем, але серед них є незмінна складова - приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. "Без підвищення тарифів - ситуації не змінити. На деяких підприємствах вже газ закуповувати немає за що, величезні борги по зарплатах і за електроенергію...", - говорить співрозмовник ТСН з Мінрегіонбуду.
До слова, на користь зростання тарифів неодноразово висловлювалися і в МФВ.
"Основна частина соціальної підтримки сьогодні виражена у вигляді продажу газу нижче його вартості. Зростання тарифів призведе до скорочення цих прихованих субсидій, які допомагають великим споживачам, в даному випадку - багатим сім'ям. У той же час зростання тарифів дозволить знизити надмірне споживання, буде стимулювати впровадження технологій енергозбереження", - висловив свою точку зору фонд у вересні.
Дерегулювання в сфері водопостачання є необхідною умовою при отриманні кредитів Світового банку та МВФ. Але поки держава не поспішає змінювати правила гри на цьому ринку. Адже зростання тарифів сильно вдарить по настроям електорату, а ефективність від змін буде видно не відразу - а через п'ять-шість років, тобто лаври рятівника ЖКГ можуть легко дістатися іншій владі, яка просто змінить своїх попередників.
"На жаль, це занадто довгий проект, щоб у нього вкладали свої сили політики. Набагато ефективніше підвищувати на 50 гривень пенсії, гарантувати виплати Ощадбанку, влаштовувати благодійні концерти в містах під патронатом своєї партії...", - вважає політолог Констянтин Довгий.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:58, 26 листопада 2024 р.
18:41, 28 листопада 2024 р.
live comments feed...