12:02, 13 січня 2020 р.
На Тернопільщині почали тиснути на вчителів, які поскаржилися на урядову лінію через безгрошів’я
Вчителі Нападівської школи Лановецького району скаржаться на несвоєчасну виплату зарплати. Після того, як кілька вчителів поскаржилися про це на «гарячу лінію» урядового порталу – з відділу освіти ОТГ прийшов наказ провести службову перевірку, чому вчителі телефонували в робочий час, пише «20 хвилин».
Про те, що вчителям періодично затримують зарплату розповіла вчителька англійської мови Нападівської філії Борсуківського заладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів. На це скаржиться чимало вчителів. Однак, як запевняє жінка, ніхто не реагує на численні скарги.
Зверталися до "Урядового порталу"
У грудні терпець кількох вчителів увірвався і вони зателефонували на урядову гарячу лінію.
- Від початку утворення нашої громади кошти для виплати зарплат вчителям постійно затримують, – розповідає вчителька англійської мови, голова профспілкової організації школи Ірина Бородавчук. – Ми неодноразово зверталися на урядову "гарячу лінію", до обласного відділу освіти. Ми вже були доведені до відчаю. Коли ми телефонували, було 16 грудня, а ми ще ні копійки не отримали за листопад. Всім вже виплатили зарплати, а нашим працівникам – ні. То помилку в бухгалтерії зробили, то ще якісь проблеми.
Як кажуть вчителі, зарплату затримують, за скарги – тиснуть. Телефонували на лінію "Урядового порталу" одразу кілька вчителів. Однак після скарги, до директора Борсуківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, у підпорядкуванні якого є Нападівська школа, з відділу освіти ОТГ прийшов наказ про проведення службової перевірки, чому вчителька зателефонувала під час проведення уроку. Дзвінок зафіксували о 9:26, а урок мав початися о 9:25. У наказі про проведення службової перевірки йшлося і про те, що на «гарячу лінію» зателефонувала і учителька математики о 12:24.
- Я писати пояснювальну записку відмовилася, оскільки я не вважаю, що хвилина уроку не є чимось критичним, – каже Ірина Бородавчук. – До того ж, тоді урок ще не розпочався. Дзвінка ще не було. Наш шкільний годинник трохи відстає. Телефонувала я раніше, до початку уроку, але довелося чекати на лінії звільнення оператора. До того ж, з цього роздули катастрофу, а що вчителі сидять без зарплати – до уваги не беруть.
Про цю проблему вчителька написала на своїй сторінці у соцмережі. У коментарях люди обурились, що до вчителів, які хотіли захистити свої права, проводять службову перевірку. Обурюються вчителі не тільки несвоєчасною виплатою зарплати, а і низькою надбавкою за престижність – всього 5%.
Як розповідає Ірина Бородавчук, вона мала б бути 20%, однак виплачують мінімум. Директорка Нападівської школи пояснює, що догани чи будь-яких інших дій стосовно вчителів, які скаржились на "Урядовому порталі" не буде. У ситуації розібралися.
- Справа в тому, що наша вчителька математики здійснювала дзвінок на урядову лінію 16 грудня під час перерви і в цьому немає ніякої проблеми, – каже директорка Нападівської школи Ольга Тимчук. – Вчитель іноземної мови також телефонувала на перерві, але розмова зачепила хвилину уроку. Поки йшло з’єднання, поки вдалось зв’язатись з оператором, то це забрало трохи часу. Але наш шкільний годинник трохи відстає і урок тоді ще не почався. Я пояснила цю ситуацію в акті про службову перевірку. Нічого страшного в цьому я не бачу.
Про те, що ніяких переслідувань та утисків на вчителів за дзвінок не було і не буде каже голова опорної Борсуківської школи, у підпорядкуванні якої Нападівська школа.
- Вчителі телефонували на «гарячу лінію» через затримку зарплати, – каже директор Борсуківської школи Олег Тимошенко. – Мені прислали лист з відділу освіту, щоб ми провели перевірку. Ми з’ясували всі обставини. Інформація приходить на область, а далі розсилається на навчальні заклади. Ніяких доган та проблем у вчителів через дзвінок на урядову лінію не буде. Не думаю, що лише у нас є така проблема з виплатами. Грошей на зарплати не вистачає, тому, на жаль, таке стається.
Грошей вчителям не вистачає
Як пояснює Ольга Тимчук, затримки з виплатами зарплати пов’язана з нестачею коштів. Частину заробітної плати покриває державна субвенція (грошова допомога місцевим бюджетам з державного). Однак цієї суми не достатньо. - Нам з державної субвенції виділили лише 300 тис. гривень на зарплати вчителям, – пояснює Ольга Тимчук.
– Цієї суми не вистачало. Орієнтовно потрібно було ще майже 500 тис. гривень. Ці кошти виділили з місцевого бюджету на сесії сільської ради. Заробітну плату за грудень повністю виплатили. Нас до цього поставили до відома, що коштів, які виділяють з державного бюджету, не вистачає. Через це і стаються затримки з виплатами. Про проблему з фінансами кажуть і у відділі освіти, охорони здоров’я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільради.
Як пояснює начальниця відділу Олена Солонина – проблему навряд чи вирішать у цьому році.
- У нашій громаді навчається 402 дитини, на кожну з яких виділяють державну субвенцію, – каже Олена Солонина. – Приблизно півтора мільйона гривень на зарплати нам не вистачає. В бюджет 2020 року ми одразу заклали 300 тис. гривень для зарплат вчителям.
Коли вчителі зверталися про затримку зарплати 16 грудня, в той же день зарплата прийшла на рахунки. Як пояснюють у відділі освіти, щоб не було затримок заробітних плат, потрібно провести реорганізацію. Це означає, що деякі школи доведеться закрити і звільнити частину вчителів, чого робити не хочуть.
- Особисто мені цього робити не хочеться, – каже Олена Солонина. – Я теж працювала директором, мені шкода і вчителів і приміщення, тому ми не можемо закрити невеликі школи. Область контролювати не може В управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації пояснюють, що навчальні заклади, які є у підпорядкуванні Об’єднаних територіальних громад частково фінансуються з державного бюджету, а решту виділяють з місцевих бюджетів.
- Область не може фінансувати освітні заклади, але в кінці 2019 року залишки освітньої субвенції, а це близько 4 млн. гривень, розподілили між тими громадами, де була найбільш критична ситуація, – розповідає начальниця управління освіти і науки в області Ольга Хома. – Вплинути на справи громад обласний відділ освіти не може. Якщо раніше багато функцій контролю були на обласних державних адміністраціях, то після реформи децентралізації такі повноваження з обласних адміністрацій зняли, та передали ОТГ. Навіть освітня субвенція раніше йшла через обласні адміністрації, а зараз – напряму в громади. Ми навіть не бачимо, скільки коштів отримують заклади.
Ольга Хома пояснює, що тепер громади мають самі вирішувати проблеми з виплатою зарплат вчителям, бо область цього контролювати і впливати на це не може. Перед обласною державною адміністрацією освітні заклади можуть звітувати. Так Ольга Хома запевнила, що всі вчителі області отримали зарплати за грудень 2019.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
16:24, 19 листопада
11:44, 18 листопада
27
15:04, 12 листопада
20:57, 21 листопада
11:57, 15 листопада
67
live comments feed...