12:00, 1 лютого 2013 р.
Суд поставив крапку у справі тернопільського будівельника Зеновія Щепановського
Непомітно, але «заслужений будівельник України» вже відбув практично половину терміну ув’язнення. Зважаючи на зразкову поведінку, ще трохи, і Зеновій Васильович із задоволенням вдихатиме аромат… Але навряд чи тернопільських каштанів, швидше – троянд десь на Адріатиці чи на курортах Еміратів.
Що не кажіть, заслужив – коштів пайовикам не повернув, автопарк зникнув, усю бухгалтерію будівельної імперії знищено. Відтак обіцяне минулого року кримінальне продовження, м’яко кажучи, зайшло в тупик. У слідчому управлінні міліції дипломатично уникають коментарів, натомість всюдисущі пайовики похмуро знизують плечима: документацію фірми встигли просто знищити, в її поновленні зацікавлені лише обдурені вкладники, і то не всі.
Минулого тижня в апеляційному суді Тернопільської області відбувся розгляд скарги державного обвинувачення щодо м’якості вироку за 5 хвилин банкрута, голови корпорації «Укрбудінвест» Зеновія Щепановського та головного бухгалтера фірми «Будівельник» Євгена Марценюка, вимагаючи збільшити до 5 років термін ув’язнення керівника організації. Однак суд не знайшов підстав для цього та відхилив скаргу.
Разом з тим затягнувся і процес банкрутства «Будівельника».
«Справа навколо банкрутства Щепановського рухається у двох напрямках: по-перше, триває процедура банкрутства. І другий самостійний напрямок – кооперативи в основному власними силами завершують будівництво своїх житлових будинків, – пояснив начальник управління архітектури ТОДА Володимир Харченко.
Варто нагадати, що на момент кризи «Будівельника» фірма будувала 26 житлових будинків загальною кількістю 2 тисячі 800 квартир. На сьогодні деякі об’єкти поділилися, скажімо, на вулицях Довженка та Корольова – по два окремі будинки.
«Та візьмемо за основу 26 недобудов. З них у 2011 р. було здано в експлуатацію 6 житлових будинків загальною чисельністю 119 квартир, у 2012-му р. здали три великі будинки загальною чисельністю 320 квартир. Таким чином, приблизно чверть житлових будинків на сьогоднішній день уже здано, – продовжує Володимир Михайлович. – Варто визнати: певна частина квартир не буде побудована взагалі. Наприклад, у Гаях Шевченківських було запроектовано великий квартал орієнтовно на 300 квартир. На сьогодні там залишилось 65 квартир, що насправді будуються. Решта помешкань, можливо, ніколи не побудують, і пайовиків на них також немає».
Щодо решти, за цей рік пайовики створили 16 житлових кооперативів і почали самостійно добудовувати своє житло. Водночас з’явився новий інвестор – товариство «Будова-Захід» пана Андрія Стоцького. Він взявся добудовувати будинок у вже згаданих Гаях (побудував 2 поверхи), а також об’єкти на вулиці Корольова, 3 (блоки Б і В), багатостраждальний довгобуд для працівників технічного коледжу. «Документи там в порядку, зі слів Андрія Богдановича, дозвіл на виконання будівельних робіт у нього є, також він зробив перепроектування, Міністерство освіти виділило додаткову територію, тож, очевидно, йому дозволили будувати компенсуюче житло для покриття витрат. Також ця фірма цікавилась дуже тяжкими об’єктами – на пр. Степана Бандери (там більше 300 квартир, але з об’єкта виведена величезна сума коштів) та у В. Березовиці на вул. Лесі Українки (об’єкт розміщено на двох земельних ділянках, але одна – в оренді, друга – у власності фірми «Будівельник»). Відповідно виникла проблема з банківською заставою. Аналогічна проблема щодо об’єкта на вул. Стадникової, 9: зараз члени кооперативу намагаються отримати ділянку, що під заставою, водночас свої права на неї пред’явили попередні власники. Виникла проблема з передачею землі об’єктам на вул. Білецькій та Львівській, 22 і 24 (де впав баштовий кран). «Будівельник» там вирив котлован і продав квартири, не оформивши ділянку. В інших кооперативах справи потихеньку, але рухаються.
«Досвід вирішення цих питань є предметом серйозного вивчення нашого міністерства. Проблема в тому, що пайовик не захищений. Законодавством чітко не прописаний механізм захисту громадянина, який вніс кошти у будівництво багатоквартирного будинку, в процесі банкрутства. Надалі, щоб уникнути інсинуацій, пропонується запровадити Єдиний державний реєстр майнових прав. Тобто, уклавши угоду на будівництво житла, одночасно договір пайовика буде внесено в Єдиний реєстр майнових, що унеможливить маніпуляції та спекуляції. Однозначно не буде двійників. По-друге, чітко буде відомо власника даної земельної ділянки. Проект закону вже підготовлений, він у нас був на розгляді, ми до нього писали зауваження, – зазначив головний архітектор області. – По-друге, вводиться норма: у випадку банкрутства житлові будинки, котрі будувались на залучені кошти фізичних осіб, не можуть бути включені до ліквідаційної маси банкрута. Це виключить будь-які спекуляції на цю тему».
До речі, «Будівельник» не тільки самовільно захоплював ділянки (із 26 об’єктів лише на 8 було оформлено документи), а й будував із порушеннями. Відтак обласній владі довелось звертатись до профільного міністерства з проханням допомогти ввести в експлуатацію збудоване житло. Відтак науково-технічна рада розглянула та погодила відхилення у будівництві 5 об’єктів, зокрема, на вул. Головацького та Самчука. Відмовили Львівській, 1: там на першому поверсі багатоповерхівки хотіли облаштувати гаражі, але за новими технічними умовами між житловими приміщеннями та гаражами повинен бути технічний поверх або приміщення громадського призначення. Тож гаражі перепрофілювали.
І наостанок – суто про процес банкрутства.
«Господарським судом Тернопільської області визначена черга, і пайовики зараховані до четвертої черги. Спочатку «Будівельник» повинен розрахуватись із боргами по зарплаті, перед Пенсійним фондом, податковою, таке інше. Але пайовики як можуть, тягнуть час, намагаються через суди оформити власне майно (йдеться про недобудовані квартири – авт.), – сумно констатує розпорядник майна фірми «Будівельник» Франц Монастирський. – Правда, вступив у дію новий закон про банкрутство, ситуація зміниться, адже тепер законодавцем чітко вказані терміни процедури банкрутства. Тим часом, не зрозуміло, що відбувається з майном. Я дійсно вже третій місяць хворію, але вони (комітет кредиторів – авт.) мали б приймати рішення, як фінансувати чергу. Вони мали б зобов’язати розпорядника майна передати майно в оренду і за ці гроші жити. Але передавати можна справне майно, а таке в основному у фірми «Будова-Захід». Вона ним користується невідомо на підставі яких документів, тому що коли мене призначили виконувати обов’язки, мені ніхто ніяких документів не передавав. Я писав, звертався. Але пайовики мене просто ігнорують. На зборах комітету кредиторів мені навіть слова не хочуть давати. Ось такі справи».
Не володіє ситуацією суддя господарського суду, головуючий на процесі по справі банкрутства ПП «Фірма «Будівельник» Михайло Півторак. У розмові по телефону він лише підсумував, що вже майже рік справа перебуває у судах вищої інстанції, адже постійно хтось з учасників процесу оскаржує рішення суду першої інстанції. Тішить лише одне: більшість пайовиків не чекають з моря погоди, а об’єднались у кооперативи та потихеньку будують довгобуди Щепановського.
Отож поки Зеновій Васильович перебуває у місцях, не вельми віддалених, обдурені забудовники потихеньку втілюють у життя власні квадратні метри.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
Оголошення
10:49, 31 грудня 2024 р.
17:36, 2 січня
14:05, 7 січня
12:30, 6 січня
11:48, Сьогодні
live comments feed...