15:31, 21 квітня 2021 р.
"Мені серце щемить...": покинута матір'ю жінка зустрілася з нею через 16 років, але та її прогнала (ФОТО)
Сплетіння людських доль нагадує лабіринт почуттів, тривог і одкровень: втрачаючи одну людину, несподівано для себе можна зустріти іншу. Проте саме лінія походження і образ матері не відпускають людину майже ніколи.
Як інформує "Вісник", пів століття тому Людмила Швець із волинського села Рудка-Миринська Ковельського району вперше побачила рідну маму. Серце охопила неймовірна радість, що ненька нарешті приїхала. І водночас біль та образа ятрили душу. Чому вона не навідувала цілих шістнадцять років і навіть не писала листи? Чому забула свою донечку? Невже не цікаво було знати, як росте Люся, хто її глядить, чи, зрештою, має кусень хліба?
Людмила Василівна гостинно запрошує до хати журналістів. Посміхається, щаслива, що розповість свою неймовірну історію, яка варта кінороману. Показує старі пожовклі фотографії і зачитує уривки з вірша, який написала поетеса з Ковеля Лідія Козак, перейнявшись її сирітською долею. І не уявляє, як можна покинути свою кровинку. Жінці вже минуло 66 років, та дитяча образа на маму глибоко засіла в душі, а тяжкі спогади часто тривожать безсонними ночами. Хоч при дідові й бабі росла не гірше вбраною від тих дітей, яких годували батьки.
"Моя мати Потапчук Марія Миколаївна з 1934 року народження, звідси родом. Ми корінні, з Рудки-Миринської. Народила мене вже й не молодюсінькою, в двадцять літ. Хлопець, тобто батько мій, в армію якраз пішов. Він уже в пісьмах взнав, що вона мене на його Василівною записала. Угрожав їй, писав, що як вернеться, то зробить їй тоє, тоє…", – Людмила Василівна на мить замовкає. – "Зараз, дівчата, я вам все розкажу…"
"...Не одружився з її мамою той хлопець, від якого народила. Тільки місяць погодувала дитя – і пішла на роботу, в сусідньому селі молоко приймала. Ростила маленьку Люсю баба. Тяжкі роки були, голодні. Тому надумала мати їхати на заробітки ще з однією жіночкою із села аж у Луганську область. І хоч Люсі тоді ще й року не було, Марія вирішила брати в далеку дорогу дитину.
– Не оддам! – баба в сльози. – Ти її з поїзда у воду вкинеш!
Відчувала вона, що Люся Марії геть не потрібна, видно, бачила, що не крепко горнулася до дитини, не надто дівчинка мамину ласку знала. І хоч у баби своїх ще шестеро дітей було, Люсю зоставила собі. Коли мама виходила зі старої хати, дитина стояла на дерев’яній лавці й весело махала рученятами, а баба заливалася сльозами, проводжаючи у невідому дорогу свою дочку.
Ніби ніщо не віщувало розлуки. Через трохи часу повернулася назад у село жіночка, з якою Марія разом поїхала на заробітки.
"Ми з нею розійшлися", – пояснила, коли баба допитувалася, де ж дочка.
Марія ж залишилася там, писала листи, висилала гостинці. А маленьку Люсю вдома гляділи, як зіницю ока. Дід, хоч був уже стареньким, та трудився у колгоспі фуражиром.
"В мене малейка дівчинка у хаті є", – казав людям.
І одного дня приніс своїй внучці велосипеда – справжню "дамку" з рамою, ще й з сіткою на ланцюгу, щоб низ сукенки не зачепився. Радості в Люсі не було меж – не кожній дитині батьки таку розкіш купляли! І дід був неймовірно щасливий, хай Люся і сирота при живих батьках, а живе не гірше від інших.
А потім Марія ніби крізь землю провалилася. Минали роки, а від неї – ні слуху, ні духу, хоч би яку звісточку подала.
– Ото всталася дитина, а єї нема в живих, забили бандити в тому Луганську, – плакала баба за своєю дочкою Марією.
Бо якби була жива, хіба не написала б листа, не поцікавилася б, як росте донечка, чи не слабують старі батьки? Людина жива і при здоровому глузді не мовчала б. І так баба щоразу плакала, коли з Дніпропетровська навідувалася додому в рідне село її дочка Сюзанна. Вона у той час працювала в міліції секретаркою.
– Не журітеся, знайду вам її, – пообіцяла.
Але минав час, а новинами Сюзанна не тішила. І раптом прийшов від неї лист: ждіте звістку від Марії! Живе аж у Волгоградській області в Росії, місто Фролово. І знайшов її московський розшук! Як виявилося, трапився Марії у Луганській області хлопець з Росії, покликав заміж. Вона й поїхала за ним, навіть не сказавши, що вдома на Волині підростає донечка.
– Але баба вже не застала цієї новини – вона померла, коли я вчилася у десятому класі. Я так плакала на похороні, – згадує Людмила Василівна, голос жінки дрижить. – Бо ж я мамою бабу називала… То була моя рідна душа, вона ж мене вигляділа. Зосталися ми з дідом удвох… Аж раптом у червні, перед самим випускним, приїхала мати. Я самого моменту зустрічі чогось не помню. Але добре запам’ятала, що вона мене зустріла хладнокровно. Як чужу людину…
А приїхала мати не сама, а зі своєю сім’єю – чоловіком, сином та донькою. Оформили паспорт Люсі, накупляли їй обновок, сукенку на випускний вечір, годинника, туфлі, плаща, словом, одягнули дівчину з ніг до голови. Люся була щаслива. Ходили в гості по родині, скрізь їх зустрічали радо – не бачилися ж бо майже шістнадцять літ! А от на могилу до рідної мами, яка не дочекалася дочки буквально кілька місяців, Марія… не пішла. Не захотіла просити прощення, що стільки років мучила мамину душу переживаннями, не подякувала, що вона змалку виростила дочку. Якось, коли вернулися ввечері до хати після гостей, Люся почула, як у кімнаті вітчим сварився:
– Что ты за мать?! Как ты поступила? Что у тебя за сердце! Дочь не видела тебя семнадцать лет!
І хоча мати по-чужинськи поставилася до дочки, Люся зраділа, що забирають її в Росію, щоб вивчити і поставити на ноги. Не надто вірив тим обіцянкам Люсин хлопець Міша, з яким зустрічалася два роки. Просив, щоб лишалася вдома. Але дівчині як затуманило очі – так хотілося вирватися з села на науку! Повантажили у контейнери Люсине придане, яке баба їй приготувала, подушки, перини, скатертини, рядна, щоб ніхто не дорікнув словом "байстручка". І внучка, і дід плакали, коли прощалися. Бо ж хтозна, чи ще коли зустрінуться.
– Моя дитино, їдь, – схлипував дід, втираючи старечі сльози, – тобі лучче буде там, як не крути, мати найшлася…
– Їду з ними. Не можу сказати до неї "мамо", язик не повертається, – згадує Людмила Василівна. – А от її чоловік, ну мій вітчим, добре до мене ставився. По дорозі завіз у Волгоград на Мамаїв курган. Бо що я бачила? Село, школа. Мені все було удівітєльно. Приїхали до них додому. А там не хороми, як вона розрисувала, а старенька хатка. І мати зразу відрубала: "Вчити тебе не маю за що, підеш робити". А мені ж сімнадцять літ! Ніде не хочуть приймати. Ото вмовила вона, то в дитячу лікарню взяли санітаркою. Вже вивчилася щитай… Бачу, получаються вдома в них скандали. Не знаю, чого сваряться. І діти на мене скоса дивляться, обзиваються всяко. Тільки бабця старенька, вітчимова мати, як всі порозходяться, мені стихаря їсти підносила, тільки щоб я їм нічо не казала.
– А чому ж мати вас до себе забрала? – не розуміємо.
– Так я потім взнала, що міліція її заставила, коли розиск знайшов. Або глядіти мене, або за всі роки заплатити…
Минуло літо, настала дощова осінь. І на душі в Люсі було геть сумно, нило серце від материнської черствості, від нещасного життя. Бо у Фроловому було страшно і жутко. Чи не щодня когось вбитого або зарізаного під мостом знаходили. Тюрма з маленькими заґратованими віконцями на п’ять тисяч ув’язнених наводила жах, коли Люся щодня проїжджала мимо. Одного разу після роботи вийшла з автобуса, і раптом її перестріла материна подружка.
– Кто ты такая будешь Марии?, – пильно подивилася в очі.
– Дочка, – навіть не задумуючись, відповіла дівчина.
– Как дочка?!, – неабияк здивувалася жінка.
Нічого не розуміючи, на підтвердження слів Люся дістала із сумочки свій паспорт, де чорним по білому написано: мати Потапчук Марія Миколаївна.
– У нее такая дочь росла, а она даже словечка не сказала!, – вражено охнула жінка.
А дівчина навіть гадки не мала, що мати знайомим наплела. Виявляється, вигадала, що Люся – це рідна племінниця, її батьки (сестра з чоловіком) розбилися в аварії! Ото сердобольна Марія зжалилася над бідолашною сиротою і забрала її до себе жити. А ще вона насміхалася із сусідки, яка сама ростила нагуляного сина!
Не встигла дівчина зайти до хати, як мати зустріла її чорніша за хмару – сусіди, дізнавшись правду, зненавиділи її. Захлинаючись злобою, кричала на рідну дочку:
– Ты зачем меня позоришь?! Зачем паспорт показывала? Да ты… Да нахер ты мне нужна! У меня свои дети есть!
Люся як вкопана стояла посеред хати. Ноги підкосилися від страшних слів, що гірше батога періщили по обличчю. Дівчину взяла така образа, такий жаль огорнув серце, що в чому стояла, в тому і пішла геть.
Вхопила сумочку – і темної ночі поїхала на роботу в лікарню. Куди ж іще? Там, заливаючись слізьми, розказала все жіночкам. Вони заспокоювали, напоумлювали написати на матір заяву в міліцію. Та Люся навідріз відмовилася від такої думки, а відправила дідові телеграму, щоб вислав гроші на квиток. Хотіла швидше вибратися живою на Волинь! Так злякалася, бо чомусь думала, що мати зведе її зі світу, і ніхто не знатиме, де поділася. Була впевнена, що якби був удома вітчим Анатолій, а не у відрядженні, то мати так не зробила б.
Поки Люся чекала гроші з дому, її прихистила у кімнаті гуртожитку молода санітарка, яка сама ростила дитину. Цілих два тижні дівчина жила у неї, а мати навіть не поцікавилася, де її дочка поділася! Чи ще жива, чи, може, вже нема дитини на білому світі. А коли дід надіслав гроші, Люся купила квиток і мусила таки знову навідатися до матері, щоб забрати речі. Марія не зраділа, а стала… ділити Люсине придане. Подушку, салісову хустку залишила собі – нібито на згадку про свою матір, а Люсину бабу. А тоді сховалася в іншій кімнаті. Люся перелякано тупцялася, боячись виходити надвір, щоб їхати на вокзал. Адже стояла пізня осіння пора, одинадцята вечора, коли з хати поночі лячно носа показати. Чекала, що рідна мати таки проведе, та вона навіть за поріг не ступила і не попрощалася!
Люся трусилася зі страху, поки добігла темною вулицею до зупинки. Зраділа, коли нарешті замиготіли фари автобуса. Боязко сіла скраю і гірко залилася сльозами. Сердобольні пасажири, які їхали на нічні зміни, кинулися до дівчини, стали допитуватися, що сталося. І коли Люся, схлипуючи, розповіла гірку правду, то хто крадькома витирав сльози, а хто важко зітхав:
– Да что это за мать такая?..
І гроші Люсі простягали – чужим людям шкода було цю нещасну налякану дівчину, яку мати безжально викинула з хати, як непотрібне кошеня.
Ось і залізниця, пронизливо свистіли гудки поїздів, жіночий голос оголошував про відправлення. Люся вийшла з автобуса і, притискаючи до грудей сумочку з грішми, побрела на вокзал. Розгублено стояла серед велелюдного натовпу і не знала, що робити, чи вже бігти на перон, чи шукати касу. Юрмилися цигани з дітьми, злодюжки видивлялися свою жертву, снували заклопотані пасажири… Раптом ззаду хтось Люсю смикнув за рукав. Аж сахнулася з переляку, серце закалатало від страху, ще дужче стиснула у руках білет. Озирнулася – то була старенька сусідка:
– Я видела, как ты садилась в автобус, но сама пошла пешком, чтобы твоя мать меня не видела…
І вела дівчину за руку до поїзда. Попросила провідницю, щоб та розбудила пасажирку – бо ж серед ночі пересадка у великому місті.
– Там на вокзале подойдешь к дежурному милиционеру, пусть он покажет, в какой кассе билет нужно закомпастировать. А потом только сядеш в свой поезд. Выйдешь в Киеве, а там уже рукой подать в твой Ковель, почти что дома будешь…, – наказувала Люсі старенька сусідка.
А коли оголосили посадку, обидві заплакали і міцно обнялися, ніби близькі люди. В Люсі сльози струмочками текли по щоках – настільки вразила щирість і турбота зовсім чужої людини, що не могла й слова вимовити.
– Иди, иди, доченька, все будет хорошо…, – заспокоювала старенька. – Что ж это за мать такая, чтоб не провела ребенка в далекую дорогу…
– Ця жіночка мені пиріжки нажарила, курку спекла, а мати навіть, пробачте, ні трапочки, ні їсти не дала! Як то страшно було, кругом бандіти, то ж Росія, кацапи… А я дитина, щитай…,– Людмила Василівна не в силі стримувати свій біль і заливається сльозами. За мить, схлипуючи, згадує далі: – Так шкода, що не помню, як ту жіночку звати, вона вже була старша. Досі, мабуть, нема її в живих…
На щастя, доїхала Люся додому благополучно, в дорозі їй траплялися хороші люди, які підказували, на якій станції зійти, де шукати потрібного поїзда. У Ковелі її радо зустрів хресний батько, а в рідному селі не міг натішитися приїзду внучки дід. І плакав, і сміявся, що вона вдома. А рідна мати навіть не поцікавилася, як доїхала дочка!
Повернулася Люся додому у жовтні. А вже у січні, після Різдвяних свят, вийшла заміж. За Мішу, який не пускав у Росію і який дочекався свою кохану. Вони прожили разом майже сорок літ, збудували хату в Рудці-Миринській, виростили трьох синів, дочекалися внуків і правнуків. На жаль, дванадцять років тому смерть забрала чоловіка.
– Чи шукали ви свого батька?, – цікавимося у Людмили Василівни.
– Чого ж його шукати?, – відповідає питанням. – Він у сусідньому селі Мильниця жив. Я знала, що отой дядько то є мій батько. Але він до мене завжди вовком, очі ховав. Мені дід був за тата, то я малею не крепко переживала.
– І що, жодного разу не зустрілися, не розмовляли?
– Чом ні?, – посміхається Людмила Василівна. – Я зараз все розкажу…
Люся часто бачилася зі своїм батьком та його дружиною Олею, знала і його дітей, тобто своїх двох братів і сестру. Села сусідні невеличкі, то, бувало, зустрічалися на "беседах" – весіллях, хрестинах, ювілеях. Тітка Оля гарно ставилася до Люсі, завжди привітається, поговорить. А батько ніяк. Якось гуляли на весіллі у родичів. Заграла музика, як до Люсі та Міші підійшов… батько.
– Можна Люсю до танцю?, – попросив дозволу в чоловіка.
Вперше у житті до неї заговорив батько. Але Люсине серце… не затріпотіло, як би це сталося років десять тому, коли справді душа потребувала і тепла, і турботи. А він навіть цукерком ніколи не вгостив!
– Ти моя дочка. Знаєш?
Кивнула: мовляв, хай буде так, тепер було все одно. Коли затихла музика, підвів до Міші, подякував і… поцілував дочку в щічку. Молоді спантеличено проводжали його німим поглядом.
– Що, признався?, – по хвилі запитав Міша, на що Люся мовчки кивнула. – Його вже совість замучила.
А через кілька років батько запросив на весілля до своєї дочки Галі. У Рудці-Миринській здавна ведеться такий звичай: у п’ятницю заміжні жіночки збираються у нареченої коровай місити. Люся, як почула, що приїде у Рудку автобус за молодицями, і собі давай збиратися. У торбину яйця склала, борошно – молода ж іще, хочеться на "беседу".
– Там тобі нема що робити!, – раптом гримнув чоловік. – Раньше не бачив, як ти росла? – здається, в Міші було більше образи за Люсю, ніж у неї. – Якби уважав, що ти його дочка, то хоч би хустку подарував, його б жінка проти не сказала б, – ніби очі Люсі відкрив. Бо батькова сімʼя жила заможно – його дружина отримала американську спадщину, мали заокеанські хустки, відрізи тканин, одяг, взуття.
А наступного ранку біля хати засигналила «Волга» – то батько сам приїхав забрати дочку і зятя на весілля.
– Нікуди ми не поїдемо, – відрубав йому Міша.
З того весілля минуло сорок літ. Люся знала, що Галя – то її сестра, живе у Ковелі, але ніколи одна до одної не признавалися, та й не випадало їм разом зустрітися. Лише минулого року обох звела доля. У Рудці померла старенька жіночка, тож Людмила Василівна пішла ввечері посидіти біля покійниці. У кімнаті поглядом зустрілася з Галею.
– Ой, Люсічко, моя дорогейка сестричко, – першою призналася Галя. – Ти сама, я сама, ми обидві всталися. Що було, те пройшло, ми не винуваті, що батьки дурнуваті, що так получилося. Давай хоч зараз на старості родичатися… – сестра заливалася слізьми.
– Вже пізно, Галюнь, де ж ти була раніше?, – Людмила Василівна і собі заплакала.
– Якби ж ти прийшла до мене на свадьбу, була б у нас родина. Коли ми ще були малими, посадив нас батько за стіл і сказав: "Хочте родичайтеся, хочте свойтеся, а у вас в Рудці є сестра".
Оце торік вперше вони зустрілися. І не востаннє. Людмила Василівна не змогла відвернутися від рідної кровинки, з якою колись розділив батько. Незадовго гостювала в Ковелі у сестри. Скільки було сліз, невимовного болю, спогадів, що жили чужаницями і лише на старості прийняли одна одну…
– Батько давно помер, – зітхає Людмила Василівна. – Але я на похорон не пішла, хоч і знала. Просто не мала бажання, – щиро зізнається. – Якось була на кладовищі, знайшла його могилу. Перехрестилася і сказала: «Я прийшла до тебе, хоч ти мені за життя цукерка не дав. А мені так тоді хтілося…» А після того з його жінкою раз зустрілася в автобусі. Розговорилися, вона мені за своє, розпитує про моє. А тоді каже: "Люсічка, дорогейка, я тебе прошу: як вмру, прийди до мене на похорон". Дуже шкодую, що не попала. Ніхто чогось не переказав. Вже коли її поховали, почула, що Голька Васильова вмерла… Отаке, дівчата, життя…
– А рідну матір ще колись бачили?, – цікавимося насамкінець.
– Ні, ніколи, – гірко посміхається.
Після свого повернення додому Люся лише через десять років отримала листа від матері! Як побачила на конверті штемпель з Білгородської області, неймовірно зраділа. Жадібно вчитувалась у кожен рядок, написаний маминою рукою. Вона розповідала, що її дочка Галя виходить заміж, а в них у дефіциті постіль, тож треба, щоб з Волині у Росію вислали простирадла, наволочки. І жодного слова в листі – про Люсю. Не питала, як склалося життя дочки, чи заміжня, чи має діток. Серце защеміло, та ненависть ним не заволоділа. Стала Люся разом з тіткою шукати по магазинах тканину, збирати пір’я і шити подушки та перини для материної дочки на придане. На дяку за те мати прислала знімок весільний, де сестра-наречена з гостями і батьками. Тепер Людмила Василівна має пам’ять про рідних і єдине фото материне.
З того листа і дізналася, чому мати з вітчимом так часто сварилися при ній. Виявляється, Люся їм була геть зайва – у жовтні вона втекла додому, а в грудні мати… народила.
З того часу минуло пів століття. Людмила Василівна тепер живе сама, сини порозліталися, два мешкають на Волині, один у Чехії. Тож самотніми довгими вечорами жінка часто згадує свої поневіряння у матері, в думках спливають такі болючі і страшні її слова "Нахєр ти мнє нужна!". Як тоді серце витримало таку зневагу від рідної людини?! Та спомини не полишають у спокої. Хочеться дізнатися, чи жива мати, вітчим, брат Вовка і сестра Галя, яка їхня доля?
– Попросила своїх хлопців, щоб по Інтернету знайшли їх. Пробували, а тоді сини кажуть: "Як баба нами ніколи не інтересувалася, то нащо вона нам?". Як подумати, то правду кажуть. То цього літа я відправила пісьмо у Росію, – зізнається насамкінець Людмила Василівна. – Адресу їхню добре помню. Написала її дочці Галі про себе, синів, внуків, що материні сестри вже повмирали, тільки тітка Валя у Дніпропетровську зосталася, вона й дзвонить, чи є відповідь. Але з Росії нема ніякої звістки. Хочеться знати, чи жива мати. Мені серце щемить, тож 50 літ не бачилися… Може, таки напишуть?"
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...