18:30, 3 жовтня 2022 р.
Ошукані парафіяни покидають храм: подробиці будівельного скандалу на "Східному" у Тернополі (ФОТО)
Будівельний скандал у Тернополі набирає обертів. Так, на "Східному" в епіцентрі земельних махінацій опинилась церква Пресвятої Трійці УГКЦ і її парох.
Про це розповідають "Тернополяни".
Нагадаємо, мова йде про Церкву Пресвятої Трійці УГКЦ, що на стику вулиць Чайковського, Малишка та Слівенської.
На єдиній зеленій зоні у цьому районі, яка поруч із храмом, вже вирубали та викорчували дерева. Церковну землю огородили височезним парканом і розпочали будівництво.
Знищили багатолітні дерева не заради нової святині, дитячого майданчику чи поминальної каплиці, на яку так довго чекали парафіяни, а для масштабної багатоповерхівки (!) Площа забудови становитиме 1795,41 на площі ділянки 0,5265 га.
Як розповідають "Тернополяни" замовником "благословенного будівництва" стала Парафія УГКЦ Пресвятої Трійці Тернопільсько-Зборівської Єпархії та обслуговуючий кооператив "Слівен 21".
Найцікавіше те, що цих пів гектара землі релігійна громада отримала від міської ради для будівництва церкви чи інших церковних споруд. Тривалий час прихожани планували розширювати парафію, однак в настоятеля храму, схоже, вже давно назрівала інша ідея.
Місцеві мешканці обурені, адже факт будівництва багатоповерхівки від них приховали. Люди вимагають пояснень у пароха церкви Іллі Довгошиї, а натомість отримують запевнення, що все «йде за планом». Саме він зібрав понад 400 підписів в підтримку будівництва, але жодного разу не розповів про його масштаби, кажуть містяни.
Серед парафіян Церкви Пресвятої Трійці УГКЦ – відомі тернополяни, які народилися та виросли поруч із храмом. Вони категорично проти будівництва багатоповерхівки і кажуть: мільйони за цю інвестиційну угоду осядуть у чиїхось кишенях.
ВІдомий у Тернополі боксер Володимир Шнуровський розповів "Тернополянам", що цей храм для нього мав сакральне значення. Тепер чоловік не бажає відвідувати богослужіння, які проводить священник-бізнесмен.
"Ця церква для мене завжди була по-особливому духовним місцем. Там я брав шлюб, хрестив дитину, хоронив бабцю та діда, щонеділі усією сім’єю ми відвідували богослужіння. Храм будували руками наших дідів, наших батьків. Кілька тижнів тому я побачив на церковній землі будівельну техніку та високий паркан, а на інформаційному стенді було зазначено, що скоро там з’явиться висотка. Для мене ця новина була, мов холодний душ. Сусіди розповіли, що теж нічого не чули про початок будівництва", – поділився Володимир Шнуровський.
Чоловік каже, невдовзі паспорт будівлі приховали, злякавшись громадськості.
"Ми з сусідами одразу звернулися за поясненням до отця Іллі, але досі їх не отримали. Він був давно в курсі, бо приготування до будівництва тривали вже понад пів року. Громаду ніхто повідомив. Щонеділі я ходжу до церкви, але про ніяке будівництво не йшло й мови. Багато людей не знають, як тепер іти в цей храм. Хтось йде на богослужіння на бульвар Данила Галицького, хтось – в Катедру", – підкреслив Володимир Шнуровський.
Ще один парафіянин Церкви Пресвятої Трійці УГКЦ – депутат Тернопільської обласної ради Олег Любінський, який зараз боронить Україну від загарбницьких лап російських окупантів, регулярно спілкується із сусідами й переймається питанням свавільного будівництва на церковній землі.
Олег Любінський наголошує, він категорично проти зведення багатоповерхівки.
"Майже 30 років тому ми з батьком долучалися до будівництва цієї церкви. Разом із сусідами розвантажували цеглу, часто давали пожертви, аби храм розвивався. До війни я регулярно ходив до церкви, але зараз, на жаль, такої можливості не маю, бо вже пів року перебуваю на фронті. Нещодавно до мене зателефонували сусіди і кажуть: «Олег, ти знаєш, що відбувається? На території зеленої зони зводять багатоповерхівку». Я був шокований. Колись з парохом Іллею ми обговорювали, що побудуємо на цьому місці. Я пропонував дитячий спортивний майданчик, де б маленькі парафіяни змогли корисно провести вільний час. Однак тоді священник не охоче сприйняв мою пропозицію", – пригадує Олег Любінський.
Військовослужбовець наголошує, парафіянам досі ніхто не показав інвестиційну угоду про будівництво. Повернувшись додому з передової на два дні, Олег Любінський звернувся до Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
"Я запитав владику Василя Семенюка, чому на церковній землі будують висотку. На це він мені відповів: «А ви чому сюди прийшли? Питайте свого священника і з ним все вирішуйте». Ці люди не готові навіть розмовляти про будову. Це ще одне підтвердження того, що справу шито білими нитками. Величезна багатоповерхівка «зажене» наш район у колапс щодо комунікацій. Каналізація, вода, світло – усе розраховано на приватний сектор. Такого навантаження наш масив не витримає", – пояснив Олег Любінський.
Захисник припускає, що розпочали будівництво у час війни, аби скористатися забороною на проведення мітингів.
"Думаю, усе почалося саме зараз, бо багато активних людей з прилеглих вулиць боронять Україну від окупантів – я, Тарас Пастух, Марія Чашка. Поки ми зі зброєю в руках стоїмо на передовій, вони там, в Тернополі, прокручують земельні махінації, – додав Олег Любінський. – Я категорично проти такого будівництва. Ми з сусідами зробимо усе, щоб та багатоповерхівка не з’явилася. Що ми залишимо своїм дітям? Наша парафія має розвиватися та розбудовуватися, бо кількість парафіян збільшується", - зазначив військовий.
Документів на будівництво ніхто не показує
Парафіяни надіслали на ім’я церкви колективне звернення з вимогою надати копії документів, що стосуються будівництва. Натомість парох Ілля Довгошия заявив, що надати їх не може, бо інформація є «конфіденційною».
"У відповідності до наказу парафії запитувана Вами інформація віднесена до інформації з обмеженим доступом, як конфіденційна чи службова інформація. З врахуванням цього парафія не може надати Вам таку інформацію", – йдеться у відповіді церкви на колективне звернення.
Зараз на території будівництва цілодобово перебувають працівники приватної охоронної фірми. Мабуть, аби «захищати» церковну землю від парафіян.
Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ у відповідь на запитання журналістів «Тернополян» була небагатослівною.
Прессекретар Олег Харишин спершу відмовився давати коментар у телефонному режимі. Зустрітися наживо з журналістами він також не захотів.
"Я не можу дати коментар, бо я не представляю цю парафію. Це справа самої парафії. Я коментарів вам давати не буду. Тим більше в телефонному режимі, вибачайте! Це є справа тої громади. Звертайтеся до місця, знаєте юридичну адресу. Є керівники, нехай вони коментують", – відповів Олег Харишин.
Опісля журналісти звернулися за коментарем до настоятеля храму Пресвятої Трійці м. Тернополя о. Іллі Довгошиї. Він підтвердив, що будівництво ведеться, але пояснювати що-небудь відмовився.
На питання, чи будують багатоповерхівку на території церкви Ілля Довгошия відповів: «Ні, не на території церкви. Як на території церкви?!». А згодом додав:
«Є така ситуація, але не так, як вона виставляється. Багатоповерхівка зводиться! Ми робили збори. Ні все ж таки люди знали! Хто не знав – то їхня справа. Я не буду давати коментарі, бо я не знаю хто ви є, щоб не було перекручувань інформації» (прим. авт. На початку розмови журналістка представилася і повідомила мету дзвінка).
«Інвестиційну угоду було озвучено», – інвестор
Один з інвесторів Віктор Козелко каже, під час зібрання парафіяльної ради людям було озвучено технічні характеристики будинку та умови інвестиційної угоди.
– Є підписи понад двохста осіб про те, що вони «за» будівництво житлового будинку, які отець Ілля Довгошия збирав ще два роки тому. Вже після того, коли вивісили паспорт будівлі та обгородили територію, ми зустрілися з парафіянами, щоб дати відповіді на усі питання. Розповіли їм, що будемо робити і що отримає парафія. Інвестиційною угодою передбачено, що церква отримає житло для священнослужителів, також ми збудуємо поминальну будівлю, альтанку і проведемо благоустрій території, – розповів Віктор Козелко.
Щодо колапсу з комунікаціями, то інвестор називає такі побоювання людей безпідставними.
– Якщо вдатись в деталі, то будівництво нового комплексу додатково покращить комунікаційні мережі й для сусідніх будинків. Ми виконаємо перенос водогону із заміною на якісні поліетиленові труби, замінимо вуличну каналізаційну мережу, також оновимо тротуар та існуючу зупинку, поновимо високовольтний кабель на понад 2 км, що покращить мережу, – зазначив Віктор Козелко.
Наразі люди організували збір підписів. Вони вимагають розірвати інвестиційну угоду між церквою і забудовником. Також у суботу, 24 вересня, тернополяни зібралися на мирний мітинг проти будівництва, але парох до них не вийшов.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
16:35, 20 січня
11:47, 15 січня
14
live comments feed...