
Новини компаній
12:15, 14 квітня 2023 р.
Вакцинація від вірусу папіломи людини (ВПЛ) - чому важливо зробити? Розповість лікар-гінеколог Оксфорд Медікал Тернопіль
Новини компаній

Вірус папіломи людини або ВПЛ - збудник інфекції, що передається статевим шляхом, здатний викликати рак. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує вакцинацію для профілактики онкозахворювань. Розповідаємо, чим небезпечний вірус, як працює щеплення від ВПЛ і коли його можна робити.
За даними центру Контролю захворювань та профілактики США, ВПЛ лідирує серед венеричних хвороб. Виділено понад 170 типів вірусів папіломи людини, 14 з яких призводять до раку. Залежно від здатності викликати онкозахворювання ВПЛ поділяють на 3 групи: високий, середній і низький ризик.
Шлях передачі вірусу папіломи людини - статевий від хворого чи носія. Ризик інфікування після одного незахищеного контакту досягає 70%. Можливе зараження побутовим шляхом: ВПЛ якийсь час живе на поверхні предметів і проникає в організм через подряпини та тріщини на шкірі.
Чим небезпечний цей вірус?
ВПЛ середнього та низького ризику викликає бородавки на шкірі кистей та стоп, особливо в області статевих органів. Ці утворення злегка болючі, зовні нагадують піднесення над поверхнею шкіри з нерівною поверхнею, що ороговіла, сіро-рожевого, сірого, жовтого кольору.
ВПЛ викликає появу бородавок на шкірі та слизових, але можливий і безсимптомний перебіг інфекції. У міру дорослішання зростає імунна відповідь до вірусу, тому у дорослих бородавки трапляються рідше.
Онкогенні ВПЛ призводять до злоякісного переродження клітин, розвивається пухлина. У жінок вірус папіломи людини викликає рак шийки матки – четверте за поширеністю онкологічне захворювання. Зараження чоловіків онкогенними типами ВПЛ призводить до злоякісних пухлин статевого члена у 40–50 % випадків, анального каналу – у 84 % та ротоглотки – у 72 %.
Як працює щеплення?
Вакцина проти ВПЛ містить антигени – окремі білки вірусу. Потрапляючи до організму людини, вони активізують імунітет. Клітини імунної системи виробляють антитіла – захисні білки, спрямовані на боротьбу з вірусом. Вакцина «вчить» тіло розпізнавати небезпеку. Тому при атаці вірусу організм вже готовий та захищається: не відбувається злоякісного переродження клітин, рак не розвивається.
У світі використовується 3 вакцини для профілактики наслідків інфекції:
- двовалентна (містить білок двох типів);
- чотиривалентна (містить білок чотирьох типів);
- дев'ятивалентна (містить білок дев'яти типів).
Які є вакцини?
В Україні зареєстровані вакцини «Церварикс» та «Гардасил» проти ВПЛ.
Кожна вакцина призначена для застосування від 9 років з метою захисту від хвороб, спричинених зараженням вірусами папіломи людини. Після вакцинації імунна система почне виробляти антитіла проти відповідних штамів ВПЛ.
Вакцина не призначена для лікування будь-яких захворювань чи уражень, викликаних ВПЛ-інфекцією, яка вже наявна у пацієнта на момент вакцинації.
Cхема первинної імунізації від 9 до 14 років складається з 2 доз, а для підлітків від 15 років і дорослих - з 3 доз. Для жінок перед вакцинацією потрібен огляд гінеколога та ПАП-тест. Графік щеплень визначається спільно з лікарем.
Проконсультуйтеся з лікарями МЦ «Оксфорд Медікал Тернопіль» і вирішите питання про доцільність вакцинації від ВПЛ у вашому окремому випадку. Телефонуйте (068) 752 52 52 для попереднього запису.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
19:33, 22 квітня
16:23, 23 квітня
15:42, 25 квітня
15:42, 25 квітня
live comments feed...