
21:00, 28 серпня 2013 р.
Чому тернополяни уже 8 місяців не можуть поселитися у свої квартири?
Зданий в експлуатацію 36-квартирний будинок уже 8 місяців не підключають до водопостачання!
Для молодих сімей кожна гривня дорога. Відсутність належного житла змусила їх зменшити і так невеликі свої запити, щоб вкласти частину сімейного доходу у квадратні метри, взявши участь у програмі молодіжного житлового кредитування. І ось коли здавалося, що левова частина коштів заплачена, будинок збудовано, ордер на руках, ці сім’ї опинилися біля розбитого корита. Вісім місяців минуло, відколи будинок на вулиці 15 Квітня здано в експлуатацію, та люди не можуть у ньому поселитися (або завершити ремонтні роботи) через банальну відсутність централізованого водопостачання та водовідведення, пише Номер один.
Мешканці вимагають води!
– Наразі я ще не заселився у нове помешкання, – зізнався власник квартири в будинку на вул. 15 Квітня Василь Михайлович. – На даному етапі проводяться ремонтні роботи. Але через відсутність водопостачання люди, які зараз працюють над ремонтом, відчувають суттєвий дискомфорт, адже вони повинні зранку прийти, щоб на подвір’ї будинку набрати води, яку підвозить, очевидно, забудовник. Також немає можливості протестувати всю систему водопостачання квартири. Люди, які встановлюють ті ж змішувачі, унітази тощо, працюють наосліп. Коли б воду подали одразу після отримання документів, то ремонтні роботи було б уже завершено. А так доводиться оплачувати за квадратні метри, в яких нині мешкаю, і ті, які придбав. Та через непорозуміння забудовника і представників водоканалу немає можливості вселитися.
Щодо спірних лічильників, то, як зізнаються мешканці будинку, їх встановлює забудовник – підприємство МЖК. Відповідно квартира має бути здана з лічильником, отже, питання, який клас лічильника, власників квартир мало би найменше хвилювати.
– Але з іншої сторони, – зізнається пан Василь, – отримати воду, коли є всі документи на квартиру, я б хотів. Бо той же Кривенький забезпечив помешкання усім, крім води. Отож хочеться, щоб усі спірні питання між Кривеньким і водоканалом були врегульовані, щоб, скажімо, не затримувати роботу людей, які працюють над ремонтом наших квартир.
Який лічильник кращий: український чи іноземний?
За коментарем, чому в новозбудованому будинку на вулиці 15 Квітня немає води, журналісти «Номер один» звернулися до директора підприємства МЖК Ігоря Кривенького, який і проводив будівельні роботи.
– Починаючи з лютого ц.р. і станом на серпень люди мають у своїх квартирах електроенергію, газ, але не мають води. Чому? Та тому що КП «Тернопільводоканал» як монополіст постійно ставить якісь умови. По-перше, встановлення лічильників класу С з передавачами імпульсів закордонного виробництва. Вартість його становить у межах 1500 грн., при тому, що наші вітчизняні лічильники луцького виробництва КВ-1,5 нічим не гірші, натомість вартують орієнтовно 80 грн. Щодо лічильників іноземного виробництва з водоканалом були неодноразові судові суперечки, де вони програвали. Але чомусь водоканалівці не брали цього до уваги і кожного разу при виданні технічних умов на підключення без будь-яких пояснень вписували лічильники класу точності С. Хоча за законодавством водоканал має право пропонувати всі лічильники, занесені до Державного реєстру вимірювальної техніки, а той, хто замовляє, має право вибору! – зазначив Ігор Кривенький.
Директор підприємства-забудовника вдався до простої арифметики. Вартість встановлення дорогих лічильників на 36-квартирному будинку складе близько 54 тис. грн. У той час, якщо взяти лічильники вартістю 80 грн., то сума у перерахунку на весь будинок становитиме всього 2880 грн. Економія складає понад 51(!) тис. грн.
Антимонопольники - на боці забудовника
Щоб надати правову оцінку діям водоканалу, керівник МЖК Ігор Кривенький звернувся до Тервідділення Антимонопольного комітету України. Для вирішення цього спору й аналогічних (прецеденти в Тернополі вже були) у нашому місті була проведена виїзна адмінколегія АМКУ, члени якої наклали безпрецедентний, як для комунального підприємства, штраф у сумі 300 тис. грн.
– За результатами розслідування було встановлено, що КП «Тернопільводоканал» займає монопольне становище на ринку послуг із централізованого водопостачання та водовідведення у межах Тернополя. Так, КП «Тернопільводоканал» при видачі технічних умов нав’язувало окремим споживачам необґрунтовані вимоги щодо встановлення лічильника води метрологічного класу С з передавачем імпульсів та радіомодулем, аналогічним Scout P2 (виробництво компанії «Sensus»), що може призвести до ущемлення інтересів споживачів. Такі дії комунального підприємства є порушенням п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції. У зв’язку з тим зобов’язуємо КП «Тернопільводоканал» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, – йшлося у регулятивній частині рішення АМКУ.
– Директору водоканалу пропонувалося два варіанти вирішення справи по суті. За одним з них він визнає свою неправоту, і тоді підприємство отримало б мінімальний штраф. Натоміть Володимир Кузьма не погодився на такі умови, тому адмінколегія наклала адміністративне стягнення на початок у сумі 300 тис. грн. При цьому водоканал у двомісячний термін зобов’язано виправити ситуацію. Отож можна стверджувати, що штраф у 300 тис. грн. – це особисте «я» директора водоканалу. Але це «я» буде покладено на плечі мешканців м. Тернополя! А між тим, за ці кошти можна було б відремонтувати не один погонний метр тернопільського водогону, – зазначив Ігор Миколайович.
Водночас, як додав пан Кривенький, на цьому суперечки з водоканалом не завершилися. Останні, за словами пана Ігоря, не підключають будинок до каналізації, яку збудував МЖК, вимагаючи якихось додаткових документів, хоча цією ж каналізацією з 2012 року користується сусідня з будинком автомийка. Кривенький назвав такі дії водоканалу «практикою подвійних стандартів»…
Водоканал діє згідно з наданими техумовами
Директор КП «Тернопільводоканал» Володимир Кузьма відкидає всі звинувачення І. Кривенького, заявляючи, що з боку його підприємства всі кроки були наперед обумовленими ще на стадії надання техумов. А щодо штрафу АМКУ, то водоканалівці обіцяють у судовому порядку доводити його безпідставність.
– Ігор Кривенький, коли проектує будинок, бере технічні умови і в кошторис закладає всі витрати. У кошторис того ж будинку на вул. 15 Квітня він заклав саме встановлення лічильників класу C. Але на стадії здачі будинку в експлуатацію пан Кривенький заявив, що провів додаткові роботи, відповідно він вдався до кроків, щоб не виконувати взяті на себе зобов’язання.
Володимир Кузьма зізнався, що вже останніх 4 роки водоканал вимагає від будівельників встановлення спеціальних лічильників саме класу С.
– Коли ми почали досліджувати, чому в нас такі великі втрати води, виявилось, що одна з причин – недооблік у житловому фонді. Чому? По-перше, це неточність лічильників, яка коливається за експериментальними висновками у межах 10-20%. Механізм простих лічильників настільки недосконалий, що вони допускають колосальний недооблік. По-друге, більшість лічильників, які встановлюють у квартирах, допускають магнітне втручання. Натомість лічильники класу С з передавачем імпульсів та радіомодулем мають магнітний захист. Кілька років тому нами проведено експеримент у будинку на вул. Карпенка, 22, який повністю обладнали лічильниками класу С. Якщо раніше по цьому будинку різниця між кількістю води, яка зайшла в будинок за показами загальнобудинкового лічильника, і кількістю води, яку показав кожен власник квартири, становила 20-30%, то нині – у межах 1%, тобто наближається до нуля. Тому було прийнято рішення: оскільки ми є гуртовим продавцем води і для нас кожен відсоток має суттєве значення, при підключенні всіх нових об’єктів, керуючись нормами законодавства, ставимо вимоги до технічних умов вузла обліку, щоб він монтувався з лічильниками класу обліку С з пристроями дистанційної передачі даних. При цьому ми не лобіюємо лише одного виробника, бо насправді в реєстрі є широкий перелік видів лічильників даного класу, – зазначив Володимир Кузьма.
Разом з тим, директор водоканалу стверджує, що проблема не лише у класі лічильника, про який нині стільки суперечок.
– Проблема в тому, що Кривенький збудував будинок на вул. 15 Квітня дуже близько до водопровідної мережі, яка йде на масив «Дружба». До нього як до керівника підприємства від нас одразу була вимога: спершу перенести водопровід з зони забудови, а тоді вже зводити будинок. Кривенький же зробив навпаки – збудував будинок, здав його в експлуатацію, а згодом переніс водопровід… І зараз він усіх тероризує, говорячи, що водоканал спеціально не підключає будинок до водопостачання, мовляв, як люди можуть бути без води? Але ж зачекайте, Ви ж не виконали тих робіт, зобов’язання по яких брали. То чому тоді ставите претензії? – резюмує Володимир Антонович…
P.S.: Як стало відомо “Номер один», водоканал і МЖК таки сіли за стіл переговорів, і якщо знову не виникнуть форс-мажорні обставини, то будинок на вулиці 15 Квітня таки буде під’єднано у 20-х числах серпня до водопостачання. Але чи так воно буде?…
КОМЕНТАР
Андрій Козак, директор Тернопільського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву:
– Нездорова ситуація, коли будинок здано в експлуатацію, а люди не можуть користуватися водою. Хто в даному випадку правий - підприємство МЖК чи КП «Тернопільводоканал» – не мені судити, їх конфлікт може вирішити суд. З людської сторони скажу вам наступне: вартість лічильника класу С, встановлення якого вимагає КП «Тернопільводоканал», становить близько 1500 грн. Простий же вітчизняний лічильник коштує 100-150 грн. Тобто кожна сім’я за дорогий лічильник переплачує близько 1350 грн. Сім’я з 4 чоловік у середньому використовує на місяць близько 10 кубів. Вартість 1 куб. м води в Тернополі становить 5 грн. Ось і маємо просту арифметику: на переплачені за лічильник гроші сім’я користувалася б водою 27 місяців.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
17:55, 13 квітня
15:34, 16 квітня
10:20, 5 квітня
16
15:32, 16 квітня
live comments feed...