17:01, 23 липня
"Шалений біль й ураження травної системи, хвороба заражає дорослих і дітей в областях України": інфекція веде до біди
Від початку 2024 року в Україні продовжують фіксувати випадки зараження небезпечними інфекціями. Зокрема, у сусідній з Тернопільщиною Рівненській області за цей період лабораторно підтвердили понад 170 випадків захворювання на гострі кишкові інфекції.
Як інформує "Суспільне", про це розповіла завідувачка відділення інфекційного контролю та антимікробної резистентності обласного центру контролю та профілактики хвороб Марія Носалєва.
Статистика захворювання на Рівненщині
За шість місяців 2024 року в області зареєстрували 171 випадок гострих кишкових інфекцій, з них — 129 у дітей. За цей же період торік — 281.
"Наразі показник — 14,9 захворювань на сто тисяч населення. Порівняно з минулим роком в області зменшилась захворюваність на гастроентероколіти на 39%. Це ті випадки, де вдалося встановити збудника. Глобально зростання немає, навіть частково зменшилась захворюваність", — розповіла завідувачка інфекційного контролю.
За пів року серед захворювань на інфекційні хвороби:
56 на сальмонельоз, з них — 20 у дітей. У 2023 році таких випадків було 34. шість випадків вірусного гепатиту А, лише у дорослих. Торік зареєстрували два таких випадки у дітей.
Марія Носалєва зазначила, що 75% хворих на гострі кишкові інфекції — це діти:
"Зазвичай це обумовлено тим, як діти пізнають світ, тобто через дотики. Відповідно, заразитися їм набагато легше, оскільки підшлунково-кишкова система в них не настільки розвинута, як у дорослих. Найбільша частка захворілих дітей припадає на вікову групу від одного до чотирьох років — це 36%, а дітей до року — 18%".
Найвищі показники захворюваності:
Серед цих інфекцій, 15% випадків — це ротавіруси, 6% випадків — це ентерити, спричинені ієрсиніозом.
"Якщо брати ці два найбільш розповсюджених збудника, порівняно з минулим аналогічним періодом, то саме на ротавіруси захворюваність знизилась на 26%. Кількість захворювань спричинені ієрсиніозом — зросла", — зазначила Марія Носалєва.
Які причини захворювання на кишкові інфекції
Збудники гострих кишкових інфекцій часто знаходяться у сирій їжі тваринного походження, немитих фруктах і овочах. Найчастіше інфекція передається через готові страви, кондитерські вироби, молочні продукти та яйця.
"Найчастіше — це продукти. Якщо казати про сальмонельоз, це можуть бути сирі яйця або недостатньо оброблене м'ясо, погано помити овочі чи фрукти. Це можуть бути просто протерміновані продукти, особливо, молочні", — зазначила завідувачка відділення.
Також вона додала, що на якість продуктів можуть впливати відключення світла та спека:
"Це можуть бути продукти, які зберігаються в неналежних умовах, що особливо актуально через відключення світла. Наприклад, їжа, яка стоїть у теплому місці або в холодильнику, який довго був вимкнений. Також на якість продуктів впливає неналежне зберігання навіть у магазинах".
Окрім цього, недотримання правил особистої гігієни можуть призвести до кишкових захворювань.
Симптоми інфекцій
Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій — слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея.
"Для того, щоб запідозрити кишкову інфекцію нам достатнього буде таких симптомів. Легкий перебіг при вчасному лікуванні проходить за декілька днів. Захворювання всі є небезпечними, якщо вчасно не звернутися до лікаря", — зазначила завідувачка відділення.
У 2024 році в області не реєстрували летальних випадків, спричинених гострими кишковими інфекціями.
"Попри те, що був зареєстрований спалах сальмонельозу, і спалах гепатиту А — всі випадки були легкою або середньої тяжкості. Тяжкі форми кишкових інфекцій можуть призвести до зневоднення. До прикладу, при масивній діареї або блюванні людина просто втрачає воду, і не встигає відновити водний і сольовий баланс в організмі. Відповідно, це може призводити до коматозних станів або навіть летальних випадків", — наголосила Марія Носалєва.
Як запобігти захворюваності
Щоб не захворіти на кишкові інфекції, важливо дотримуватися певних правил, особливо влітку, рекомендують у Міністерстві здоров'я України:
мити руки та продукти;
не споживати продукти, що зберігалися з порушенням умов зберігання;
мити фрукти та овочі чистою водою;
ретельно смажити чи проварювати продукти, особливо м’ясо, яйця та рибу;
дезінфікувати всі поверхні та кухонне приладдя;
готувати страви при температурі щонайменше 70°C;
зберігати продукти відповідно до температурного режиму та термінів придатності;
не вживати консерви зі здутою кришкою чи зміненим кольором або запахом;
не вживати продукти, які довго зберігалися в холодильнику без електропостачання.
"Не бажано пити воду з крана, треба її кип'ятити чи брати бутельовану. При купанні у водоймах необхідно пам'ятати, що воду з річки також не можна пити. Важливо вчасно звернутися до лікаря", — додала фахівчиня.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...