16:59, 26 липня
В Україні буде новий стандарт профільної середньої освіти: що зміниться для старшокласників
Від 1 вересня 2027 року учні 10-12 класів академічних ліцеїв, а також студенти професійно-технічних закладів, фахових передвищих і спеціалізованих закладів освіти будуть навчатися за новим стандартом.
Як повідомили в Міністерстві освіти й науки, уряд затвердив новий Державний стандарт профільної середньої освіти.
Новим стандартом передбачено можливість обирати, за яким напрямком навчатися: академічним чи професійним. Це дозволить, як зауважили в МОН, "сформувати свою індивідуальну освітню траєкторію та обрати предмети, які цікавлять найбільше".
За новим стандартом, учні зможуть обирати профіль навчання, як-от математичний, STEM, IT, мовно-літературний тощо.
Кількість годин для вивчення предметів та курсів за вибором зростатиме з кожним роком навчання:
- за обраним профілем: 10 клас — 280 годин, 11 клас — 315 годин, 12 клас — 420 годин;
- поза обраним профілем: 10 клас — 140 годин, 11 клас — 315 годин, 12 клас — 420 годин;
- обов’язкові для всіх: 10 клас — 840 годин, 11 клас — 630 годин, 12 клас — 420 годин.
Як зазначили в МОН, кількість годин на обов’язкові навчальні предмети та інтегровані курси найбільша в 10 класі, оскільки цей рік є адаптаційним і допомагає учням визначитися з обраним профілем.
Якщо після 10 класу учень вирішить змінити профіль, він зможе зробити це без втрат у навчанні, адже відмінність між профілями в цей рік буде мінімальною.
Кількість годин для обовʼязкових навчальних предметів та інтегрованих курсів за обраним профілем пропорційно зростає від 10 до 12 року навчання..У МОН на прикладі пояснили, як працюватиме новий стандарт.
Скажімо, учень академічного ліцею вирішив обрати мовно-літературний профіль, але йому також цікаві математика і природничі науки. За новим стандартом він зможе обрати додаткові курси з цих предметів і вивчати їх поглиблено.
Тобто щосеместру він матиме по 4 курси/предмети в межах профілю (до прикладу, есеїстика, література певних періодів, ділова англійська мова тощо) та по 4 курси/предмети поза профілем, обравши природничі дисципліни або вивчати мистецтво чи спецкурси ІТ — залежно від того, які додаткові предмети й курси пропонуватиме заклад освіти.
Щоб реформа пройшла успішно, вже з 2025 року розпочнеться пілотування нового стандарту. Це означає, що деякі школи та ліцеї почнуть впроваджувати нові програми і перевіряти, як вони працюють на практиці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...