• Головна
  • "Такого на Тернопільщині ми ще не бачили, але тільки не годуйте їх хлібом": величезну зграю лебедів помітили в Івачеві (ФОТО, ВІДЕО)
13:27, 5 лютого

"Такого на Тернопільщині ми ще не бачили, але тільки не годуйте їх хлібом": величезну зграю лебедів помітили в Івачеві (ФОТО, ВІДЕО)

"Такого на Тернопільщині ми ще не бачили, але тільки не годуйте їх хлібом": величезну зграю лебедів помітили в Івачеві (ФОТО, ВІДЕО)

На Івачівському ставі, що в Тернопільському районі, зимує зграя лебедів. Кореспонденти Суспільного нарахували близько 50 птахів. За словами кандидатки біологічних наук, доцентки кафедри ботаніки та зоології Тернопільського національного педагогічного університету Любові Шевчик, під час досліджень впродовж останніх трьох років тут фіксували лише по кілька пар цих птахів.

Далі її пряма мова:

"Взимку ми не проводимо досліджень, але вперше ми отримали інформацію, що взимку така кількість птахів зимує на Івачівському ставі. Загалом, це не дуже велика кількість для лебедів. Вони можуть утворювати зграї і до 100 особин.

Лебеді — це гніздові пролітні зимуючі птахи. Є такі, ареал яких проходить через територію України тільки під час міграції. А є види, які зимують. Причому в Україні типовими місцями зимування лебедів шипунів є південь України і західні області. Але ми повинні пам'ятати, що в 1960 році Василь Степанович Талпош, знаний в Україні орнітолог, фіксував на території Тернопільської області тільки одну пару. Це був Чистилівський заказник. Тільки в 70-80-х роках вони почали розселятися із Волинської області та почали обживати Тернопільщину".

лебеді, став, озеро, вода, природа, фото

лебеді, став, озеро, вода, природа, фото

Лебеді на Івачівському ставі влітку. Суспільне Тернопіль

Чому одні лебеді білі, а інші сірі

"Це типові морфологічні ознаки. Вони народжуються сіренькими. Після цього вони стають сіровато-бурими. І чисто білими вони стають тільки на третьому році життя. Самець є чисто білим птахом з чорною вуздечкою і червоним дзьобом, чорними ногами. Характерною ознакою цього виду є надзьоб, така шишка. У дорослої самки цей наріст над верхньою щелепою невеликий за розмірами. У молодих його зовсім немає".

Скупчення пернатих на Тернопільщині привабило одного з найбільших хижих птахів Європи

Скупчення пернатих на Тернопільщині привабило одного з найбільших хижих птахів Європи

Міграція лебедів

"Вони мігрують, вони постійно будуть мігрувати. Хоч вважається, що Карпати не є територією типовою для розселення цього виду, але вже зараз у Передкарпатті фіксують окремі пари на зимівлі і на гніздуванні. Щоб передбачити, звідки вони прилетіли, потрібно проводити кільцювання. Але ті, що на Івачівському ставі, я думаю, що це наші місцеві, тому що в жовтні місяці ми проводили дослідження. І, власне, в жовтні місяці ми бачили зграю із семи молодих особин. Це були молоді сірі лебеді. Якби вони мали відлітати на зимівлю в інші місця, то їх би вже там не було, тому що міграція починається в другій половині жовтня. А це вже було десь ближче до листопада місяця і ми бачили молодих".

лебеді, медобори, фото, природа

лебеді, медобори, фото, природа

Лебеді на водоймі в Хмельницькій області. Суспільне Тернопіль

"Лебеді можуть перелітати з одної водойми на іншу. Вони будуть шукати водойму, яка не замерзла. Я думаю, що це внутрішні міграції, їм цього року сприятливі умови для зимівлі".

Люди і лебеді

"Перш за все, ми повинні запам'ятати, що лебеді це, перш за все, дикі птахи, які самі собі повинні знайти поживу. Поживу цей птах бере виключно на водоймі, на якій він мешкає, де він і гніздиться, і малята народжуються. І між іншим, на другий день тільки через кілька годин, як підсохнуть, вони вже починають плавати і самі шукати собі поживу. Тому він сам прогодується".

Що їдять лебеді

"Кормовий раціон — це невеликі комахи, невеликі рачки, це є молюски, це маленькі мальки риби невеликі жабки. Але цей птах може перелітати на луки, він може перелітати на пасовища. І тут він використовує злакові рослини і кормові, може використовувати і буряк, і моркву".

лебеді, озеро, став, тернопільщина, лебеді материнства

лебеді, озеро, став, тернопільщина, лебеді материнства

Зграя лебедів на Івачівському ставі. Суспільне Тернопіль

Чого лебедям не можна

"Те, що людина придумала, побачила лебедя, біжить в магазин, купує батон і кришить його, то так робити не треба. Перш за все, лебеді належать до родини качок, а дику качку, крижня не можна годувати хлібом. І так само не треба годувати і лебедя. Він може це з'їсти, але не треба, тому що це заважка для нього їжа. Підгодовувати його можна тільки за однієї умови. Якщо ви бачите, що замерз став, тоді можна підгодовувати, але не хлібом".

Чим підгодовувати лебедів

"Це може бути порізане листя капусти. Це може бути порізана морква, можуть бути кормові буряки. Можна дати гарбузове насіння. Можна дати навіть зерно, кукурудзу можна дати, можна дати пшеничне зерно, висівки".

"Для того, щоб побудувати гніздо, вони шукають дуже затишні місця. Це може бути берег водойми, зарослий водяною рослинністю. Цей птах може будувати гніздо на суходолі, на березі водойми. Може робити своєрідну плавучу платформу і на ній будувати гніздо. Посередині самка будує льоток, всередину відкладає яйця і сама самка й насиджує малят. Причому відкладає вона п'ять-сім яєць. Дуже цікаві яйця. Не такі, як куряче яйце, а кругліші. І мають дуже цікаве забарвлення. Це така суміш зеленого із жовтим вкрапленням. яєць.

Насиджує самка 34-38 днів, орнітологи писали 35 днів насиджує. Вона яйця відкладає через день і відкладає одне яйце. І поки не викладе останнє, вона не насиджує. Тільки коли вона відклала останнє яйце в гніздо, вона сідає насиджувати. Самець не насиджує кладку, він тільки охороняє її.

І коли якась небезпека, то самка може прикрити гніздо травою і вони з самцем починають захищати. Причому, коли лебеді захищають своє гніздо, то самець може так відчайдушно б'ється, що він може навіть вбити собаку чи лисицю ударом крила".

любов шевчик, тнпу, кафедра біології

любов шевчик, тнпу, кафедра біології

Любов Шевчик. Суспільне Тернопіль

Лебедина вірність

"Статево зрілими, вони стають на четвертому році життя. Дуже багато молодих особин не утворюють пар поки їм не буде чотири роки. Коли вони втрачають пару, то їм надзвичайно важко знайти заміну. Лебідь залицяється лише тоді, коли він знайшов собі пару. Якщо пари немає, він залицятися не буде. Тобто навіть самка втратила самця, а самець її ще не знайшов, він не буде демонструвати, що він шукає собі пару. Лебеді це моногамні птахи, вони віддають перевагу створеній один раз в парі".

Це досить високий рівень відданості.

Орнітологиня, кандидатка біологічних наук Наталія Атамась у книжці "Пташина історія", яку ілюстрував ветеран АТО з Тернополя Валерій Чоботар, пише, що загалом наші звичайні лебеді шипуни вірні птахи:

"З літератури відомо два випадки позашлюбних дітей, але оскільки вони фіксувалися ще до ери ДНК-тестів на батьківство, то ці відомості сумнівні. А от розлучення у них справді буває близько 3% у випадку вдалого розмноження і 9% при безплідді партнера. Загалом це досить високий рівень відданості. Якщо партнер загинув, а птах ще не надто старий, він може одружитися знову.

Лебеді територіальні часто розмножуються в місцевостях, де народилася самка, або поблизу. Але якщо поважний удівець одружується з молодою лебединою дівчиною, розмножуватися навесні вони прибувають на його територію. Також у лебедів-шипунів зафіксовано цікавий випадок "двоєжонства", яке тривало на одній території декілька сезонів. Тобто лебеді, звісно, поступаються людям у різноманітності родинної поведінки, проте деякі окремі представники можуть поводитися суто по-людськи".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лебеді
ТОП новини
"ТЦК повідомили, яких чоловіків не чіпатимуть аж до кінця року": названо категорії, котрих не зачіпить мобілізація у 2025
"Посилення мобілізації, ТЦК поставило жорстку вимогу одній категорії чоловіків": кого накриють штрафи прямо з 5 лютого
"Долар у крутому піке, а євро рухається неспинно": ніхто не чекав на такий курс валют, інвестори переглядають стратегії
"Робота для пенсіонерів, 5500 гривень зарплати": літніх людей запрошують на вакансії працювати дві години на день
Оголошення
live comments feed...