• Головна
  • "Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології
11:54, Вчора

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології

Арте по факту — спільнота студентів археологів заснована у 2020 році. Із року в рік спільнота об'єднує усіх хто цікавиться археологією в Тернопільському національному педагогічному університеті ім. В. Гнатюка. Мета спільноти — популяризація археології в Україні та всебічний творчий і професійний розвиток учасників спільноти.

Поспілкувавшись із лідером даної спільноти, студентом 1 курсу магістратури, здобувачем освітньої програми "Історія та археологія" — Назарієм Данильчуком, мені вдалось дізнатись більше про діяльність “Арте по факту”.

Початок створення спільноти. Журнал “Арте по факту”

У 2020 році було засновано студентський науково-популярний журнал "Арте по факту". На той момент про створення спільноти ще не йшлося. Ідея журналу виникла в період пандемії COVID-19, коли всі студенти перебували на дистанційному навчанні та не мали змоги зустрічатися чи проводити заходи наживо. Доцент кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Богдан Степанович Строцень запропонував студентам які активно вивчали археологію, створити журнал у якому вони б змогли доступно пояснити цікаві археологічні відкритя широкому загалу. І студенти радо підтримали ініціативу, взявши участь у написанні статей. Згодом, на основі журналу, сформувалася студентська спільнота з однойменною назвою.

Журнал "Арте по факту" має на меті популяризувати археологічну науку та об’єднати навколо себе всіх, хто цікавиться археологією. На сьогодні видання налічує два випуски, які доступні на сайті спільноти.

Перший випуск (2020) зосереджений на загальних питаннях археології України. У ньому висвітлюються різні археологічні культури, результати розкопок, студентські експедиції та проблеми збереження культурної спадщини.

Другий випуск (2022) більш детально аналізує конкретні археологічні пам’ятки: кіммерійські, скіфські, сарматські поховання, давньоруські пам’ятки Теребовлі, трипільські антропоморфні фігурки, античну архітектуру Борисфеніди, а також методи дослідження полів битв.

У 2025 році планується випуск третього журналу в друкованому форматі з оновленою структурою, який буде доступний для всіх охочих.

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології, фото-1

Лекції та зустрічі спільноти "Арте по факту"

Спільнота "Арте по факту" активно організовує лекції та зустрічі з провідними фахівцями у галузі археології та історії, сприяючи обміну знаннями та досвідом між студентами та науковцями.

Зокрема, на запрошення Богдана Строценя з Тернопільського національного педагогічного університету професор Ґжеґож Кяршис з кафедри археології Щецинського університету провів лекцію для студентів на тему «Охорона археологічних пам'яток Іраку в рамках діяльності Багатонаціональної дивізії Центр-Південь під час стабілізаційної місії у 2005 році».

Також нещодавно відбулася лекція Тетяни Слободян, наукової співробітниці відділу біоархеології Інституту археології НАН України, на тему «Кістки не брешуть: остеобіографія людини».

Анонси подій публікуються на Facebook-сторінці спільноти із посиланнями на конференцію. Усі ці лекції є відкритими та доступними для всіх охочих.

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології, фото-2

Літня археологічна школа “Спільна спадщина”

Влітку 2024 року стартувала польсько-українська літня археологічна школа "Спільна спадщина", яка мала на меті обмін досвідом у сфері археологічних досліджень та охорони культурної спадщини. Участь у школі взяли п’ять студентів спільноти "Арте по факту".

Програма школи передбачала три основні етапи:

  • І етап – теоретичний (липень 2024) - під час проведення якого було прочитано шість лекцій в форматі онлайн (по три з польської та української сторони);
  • ІІ етап – практично-теоретичний (3 серпня – 17 серпня 2024) - передбачав практичні польові археологічні дослідження для учасників Школи, що були проведені на базі Комарівської археологічної експедиції Інституту археології НАНУ;
  • ІІІ етап – підсумковий (листопад 2024) - передбачав підведення в межах двох онлайн зустрічей підсумків у вигляді звіту керівників проекту, обміну думками та враженнями з приводу проведеного заходу та презентацією студентських пілотних проектів.

Практичні дослідження та культурна програма

На початку серпня члени спільноти "Арте по факту" вирушили до Чернівецької області, де взяли участь у Комарівській археологічній експедиції, отримавши практичний досвід польових досліджень. Крім археологічних розкопок, програма передбачала:

  • Цикл лекцій з археологічної тематики;
  • Екскурсії визначними культурно-історичними місцями Буковини;
  • Участь у створенні пілотних проєктів збереження археологічної спадщини Буковинського краю та її інтеграції до туристичної й освітньої інфраструктури.

Варто зазначити, що спільнота "Арте по факту" вже третій рік поспіль брала участь у розкопках, організованих Комарівською археологічною експедицією.

Наприкінці, усім учасникам було видано сертифікати про проходження школи.

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології, фото-3

Розвиток спільноти: плани на 2025 рік

У подальших планах розвитку спільноти "Арте по факту" передбачено створення археологічного гуртка, який буде затверджено документально. Членами гуртка зможуть стати студенти ТНПУ незалежно від спеціальності, що дозволить залучити до археологічної діяльності ширше коло зацікавлених осіб.

Також у планах:

  • Розширення кількості лекцій та запрошення нових спікерів;
  • Участь у наукових конференціях та виступи на них;
  • Розширення практичного досвіду через участь у розкопках;
  • Випуск третього видання журналу "Арте по факту".

Спільнота "Арте по факту" прагне жити археологічним життям та поширювати його серед інших, надихаючи студентів та всіх зацікавлених до вивчення історії та культурної спадщини.

"Арте по факту" продовжує активно розвиватися, організовуючи лекції, дослідження та експедиції, що сприяють поширенню археологічних знань та професійному зростанню студентів.

"Арте по факту" - тернопільські студенти, які досліджують минуле і формують майбутнє археології, фото-4

Автор матеріалу: Тесля Ірина

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Арте по факту #археологія #ТНПУ #Тернопіль
ТОП новини
"Ці чоловіки зараз найбільше цікавлять працівників ТЦК": військові повідомили, кого саме зараз особливо потребують
"Ці 3 категорії пенсіонерів одержать збільшену пенсію прямо до 28 лютого": хто з літніх українців у списку?
"Тариф на електроенергію з 1 березня, названо ціни для простих українців": скільки слід буде платити за 1 кВт-год
"Небачений холод йде в Україну прямо вночі, синоптики кажуть про мороз у -30 градусів": снігопад, біда для людей і авто
Оголошення
live comments feed...