
16:32, 14 квітня
Краще не купувати: журналісти перевірили ранні овочі та виявили найотруйніший

Одні з перших симптомів отруєння, до яких може призвести споживання ранніх овочів - розлади шлунка, запаморочення, нудота та інші.
Щоб убезпечити покупців, в Україні діють норми вмісту відповідних речовин. Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Олени Лоскун.
Як обрати ранні овочі: поради
На одному зі столичних ринків свіжі овочі продають увесь рік. Пані Надія каже: на її прилавку — томати з українських теплиць, бо імпортні несмачн. Та більше, ніж смак, покупців цікавить, чи є у городині нітрати. Бо ж вони, каже сімейний лікар В’ячеслав Костюк, можуть викликати серйозне отруєння.
«Нудота, блювота, діарея. Також може проявлятися ціаноз або синюшність обличчя, зниження артеріального тиску — аж до колапсу і шоку. Зниження пульсу, запаморочення, серцебиття», — каже сімейний лікар вищої категорії В’ячеслав Костюк.
Для убезпечення споживачів в Україні є норми щодо вмісту у харчах нітратів. Але визначити найзабрудненіші овочі можна навіть на око, переконує ендокринологиня Вікторія Радісна. І передовсім радить оминати плоди гігантського розміру. Бо, найпевніше, що саме у них — нітратів буде найбільше.
Чимало шкідливого накопичує у собі і капуста. Тож краще, каже Вікторія — купувати цвітну або броколі.
Активно всотують нітрати також буряк та редиска.
«Бадилля бажано викидати. І редиску брати максимально тверду, щоб не було ніяких пустот. Саме наявність пустот і м’якенької редиски говорить про те, що в ній може міститися велика кількість нітратів», — каже ендикринологиня, сертифікована дієтологиня та нутриціологиня Вікторія Радісна.
З обережністю Вікторія радить споживати і парникову зелень: «Найбільше нітратів у своєму складі можуть накопичувати шпинат, кріп, петрушка».
ТСН зробила контрольні закупи, щоб перевірити ранні овочі на нітрати
Пані Надія, яка торгує овочами — нітратів не боїться. І в безпечності свого товару не сумнівається.
У Держпродспоживслужбі Києва пояснюють: у лабораторіях перевіряють кожну партію товару, яку продають на ринку. Якщо норми перевищені — його до реалізації не допускають.
Але ТСН вирішує все ж провести повторну ревізію. Тож у пані Надії — купуємо томати. У її сусідів по ятках — редиску та огірки. І несемо до Державного науково-дослідного інституту. Перевірка трьох зразків продуктів на нітрати нам коштує трохи більше ста гривень.
Пані Надія, котра продає помідори, не надурила: нітратів у них дійсно мінімум. Безпечні і огірки її сусіда по ятці. А от редиску — краще не купувати.
«У редисці при нормі 1200 мг/кг виявили 2743, 5 мг/кг. Перевищення норми вмісту нітратів в редисці 2 рази», — каже начальниця лабораторії фізико-хімічних досліджень науково-дослідного хіміко-токсилогічного відділу Алла Маслюк.

Поради лікаря та нутриціологині, як уникнути отруєння
ТСН вирушає в гості до нутріціологині Ірини Каленської. Вона розповідає, як вберегтись від нітратів. По-перше, придбані плоди Ірина радить замочувати у розчині харчової соди на 15-20 хвилин. Але й після цього — частину огірка краще зрізати. Коренеплоди — обчищати і проварювати, воду, у якій готувалися, зливати. А у капусти — знімати верхні листочки. Так радять робити і лікарі.
Лікар В’ячеслав Костюк попереджає: перевищення норми удвічі — суттєве. Jсобисто до нього неодноразово зверталися пацієнти із отруєннями нітратами у харчах.
«Допомога людини може надати собі сама. Це — промивання шлунку, вживання сорбентів. Пити багато води, щоб попередити зневоднення організму», — каже медик.
Інколи — може знадобитися навіть госпіталізація. У таких випадках фахівці Держпродспоживслужби радять взяти відповідні виписки з лікарні. І написати скаргу. Від початку повномасштабного вторгнення планові ревізії призупинили. За шкідливу продукцію штрафами можуть покарати і продавця, і виробника. Утім, для цього — постраждалий обов’язково повинен мати чек, який підтверджує факт покупки.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
18:22, 28 листопада 2024 р.
live comments feed...