18:46, 25 серпня 2011 р.
Темношкірі тернопільські студенти, або як у нас вчитися іноземцям
Однією із яскравих ознак часів незалежності України стала поява у тернопільських вузах іноземних студентів. За останні десять років громадяни із незвичним для автентичних українців кольором шкіри на вулицях Тернополя вже перестали вважатися екзотичними об’єктами, що привертають увагу перехожих і на яких неввічливо тицяють пальцями, а вважаються звичним атрибутом буденного тернопільського життя. І щороку кількість іноземців, які прагнуть здобувати тут освіту, збільшується. До речі, серед міст західного регіону України в Тернополі навчається чи не найбільша кількість студентів з інших країн світу. Перш за все, їх вабить сюди якість освіти і відносно невисока, порівнюючи з країнами Європи, вартість навчання. До вподоби іноземним громадянам й власне Тернопіль як компактне та затишне місто. А ще, як зазначають самі ж іноземці, – толерантне ставлення до них місцевих мешканців.
Серед іноземних студентів великим попитом користується професія лікаря
Найбільший ажіотаж серед студентів-іноземців в Тернополі спостерігається на медичну освіту. Таким чином, лідером серед вузів, де здобувають знання іноземні громадяни, є Тернопільський державний медичний університет ім. Івана Горбачевського. Там освоюють майбутній фах жителі з 58 країн світу. А починалось все у 1997 році, коли в тодішній медакадемії навчалось лише п’ятеро студентів з Палестини, Йорданії і Сирії.
- Спершу навчання проводилось російською мовою. З 2000 року у вузі запрацювало підготовче відділення для вивчення іноземними громадянами російської мови, а з 2002 року – й української, – розповідає інспектор деканату факультету іноземних студентів Наталя Максьо. – Вивчають мови студенти протягом десяти місяців. Усіх інших іноземців, починаючи з 2001 року, навчають англійською. Тепер навчання у вузі проводиться трьома мовами: українською, російською і англійською. Загалом, практично 98 відсотків навчального процесу для іноземців відбувається іноземною мовою. Сьогодні тенденція стосовно набору і випуску іноземних громадян вузі йде до зростання.
Перший випуск іноземних студентів у медичному університеті відбувся в 1999 році. Їх тоді було п’ятнадцять. На початках вони здобували лише спеціальність «Лікувальна справа». Перший випуск фармацевтів-провізорів із середовища іноземних студентів відбувся в 2005 році, а стоматологів – у 2009 році. Загалом, на рахунку вузу вже тринадцять випусків студентів-іноземців.
- Чимало з цих молодих людей показують хороші результати у навчанні, відтак закінчують вуз із червоними дипломами, – каже Наталя Максьо. – Навчаються іноземні громадяни в університеті і за медсестринською програмою, отримуючи освіту молодшого спеціаліста і бакалавра. Отож, у вузі зі складу іноземних студентів готують наступних фахівців: лікарів, фармацевтів, стоматологів, медсестер – як молодших спеціалістів, так і бакалаврів. Цьогоріч, станом на 30 червня, після випуску п’ятого-шостого курсів у нас навчалось 846 іноземців. Це, в основному, жителі Гани, Іраку, Нігерії, Польщі, США. Є студенти і з таких екзотичних країн як Чад, Свазіленд, Сенегал. Більшість із них стають дипломованими лікарями, скажімо, зараз на «Лікувальній справі» навчається 465 іноземців.
За словами Наталі Максьо, приваблює громадян з інших країн у тернопільському вузі рівень навчання, лояльне ставлення викладачів. Перебуваючи в чужому для них місті, зі своїми звичаями, традиціями, іноземці не забувають про власні традиції й свята, які завжди підтримує керівництво університету, не соромляться носити національний одяг.
- Іноземці до місцевого способу життя звикають без особливих зусиль, а от до нашого клімату, особливо жителям теплих країн, адаптуватися важче. Траплялись випадки, скажімо, коли в січні вони приходили у літньому взутті, – пригадує Наталя Максьо. – На мій погляд, навчання іноземців в тернопільських вузах є більше позитивним моментом для міста. Скажімо, вони вкладають гроші у навчання, та й, зрештою, завдяки їмпідвищується рейтинг нашого університету.
Перші іноземні студенти технічного університету були з Нігерії та Індії
Студенти майже з двадцяти держав світу, здебільшого країн Африки, вчаться і в Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя.
- Перший студент-іноземець, громадянин Туреччини, почав навчатись у нашому університеті в 1993 році, – розповідає начальник відділу міжнародних зв’язків технічного університету Валерій Лазарюк. – Спершу щорічно на навчання набирали 15-20 іноземних громадян. З 2007 року, коли почав діяти Центр міжнародної освіти, в університеті відбувся перший набір іноземців, для яких заняття проводились англійською мовою. Це були десять жителів Нігерії та Індії, які навчались на спеціальності «Менеджмент». Одночасно було започатковано курси англійської мови для викладачів, а згодом вони почали стажуватися за кордоном. Зараз у нас навчаються громадяни Нігерії, Демократичної Республіки Конго, Камеруну, Марокко, Гвінеї, Таджикистану, Росії.
В 2011 році Центр міжнародної освіти вузу було реорганізовано у факультет по роботі з іноземними студентами. За словами декана цього факультетуБогдана Ковалюка, у них готують іноземців до вступу не лише до місцевих, а й до українських вузів, – в 2008 році в університеті розпочалось навчання на підготовчому відділенні для іноземних громадян, де вони вивчали українську мову. З 2009 року ведеться підготовка громадян із франкомовних країн.
- Англійською мовою іноземців навчають на спеціальностях «Менеджмент» і «Комп’ютерні науки», а на решті акредитованих спеціальностей – українською. – Каже Богдан Ковалюк. – Ліцензійний обсяг на навчальний рік складає 200 іноземних громадян, а на підготовче відділення – 100 осіб. Щодо власне навчального процесу, то іноземні студенти, як правило, не списують, відповідають на запитання на основі власних знань. Залік для них – це не формальність, – іноземці наполегливо борються за кожну оцінку.
Якщо ж пишуть тести, а в той час перед ними на столі лежить підручник чи конспект, вони жодного разу не заглянуть туди. Такому варто було б повчитись у них українським студентам!
Цього року, за словами декана, на День відкритих дверей зусиллями слухачів підготовчого відділення організували концерт для абітурієнтів. Студенти-іноземці, зокрема, читали вірші Шевченка, співали українських пісень, грали на сопілці, а також демонстрували надбання власних культур.
В економічному університеті на олімпіадах з української іноземні студенти – кращі
Основний набір іноземців до Тернопільського національного економічного університету стартував у 2007 році. Цьогоріч вуз здійснив перший випуск бакалаврів, які пройшли повний цикл навчання, а також магістрів.
- Перші іноземні студенти з’явились у нашому університеті в 2006 році, які перевелись на навчання з вузів Східної України на перший-третій курси. Тоді їх було близько одинадцяти, переважно з Гани, Танзанії, Нігерії і Кенії, – розповідає начальник відділу обліку та верифікації іноземних громадян Денис Гаргула. – Згодом ми почали набирати іноземних громадян і на підготовче відділення, зокрема з Індії, Пакистану, Бангладеш. Ректор нашого університету Сергій Ілліч Юрій приділяє значну увагу студентам-іноземцям, аби вони почувалися цілком комфортно.
Зараз більшість іноземців в економічному університеті – нігерійці. Окрім них, в аспірантурі навчається один китаєць. Також освіту тут добувають етнічні канадійка і німець. До кінця цього навчального року налічувалось 90 іноземних громадян – студенти першого-п’ятого курсів та аспіранти, і 60 – навчалося на підготовчому відділенні.
- Паралельно з навчанням, іноземці вивчають українські традиції і звичаї, а на олімпіадах з української мови навіть займають призові місця. Вони живуть в гуртожитках зі студентами-українцями, знаходять з тутешніми молодими людьми спільні інтереси, – каже Денис Гаргула. – Загалом, думаю, наявність у Тернополі іноземних студентів має свої переваги. Зокрема, вони в освіту вкладають великі кошти: за навчальний рік в нашому університеті, скажімо, іноземні громадяни сплачують 2300 доларів. Немалу суму платять вони і за проживання в гуртожитках. Зрозуміло також, що з появою іноземців у вузах, як і в місті загалом, створились додаткові робочі місця.
Нічні клуби, бари, ресторани, супермаркети, – ось місця, де найчастіше можна зустріти іноземних студентів. Шумними компаніями, часто у супроводі і місцевих дівчат та юнаків, вони разом вечорами проводять вільний час, як вдень – навчання. Зрозуміло, що автоматично між іноземними і місцевими жителями відбувається певний обмін – особливостями національних культур, звичаями, традиціями. Головне, пам’ятати, що в міжнародних стосунках, неважливо на якому рівні – державному чи місцевому, мають зберігатися толерантне ставлення одне до одного, розуміння і повага. Адже людина за своєю природою все ж таки є цивілізованою особистістю…
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:35, Вчора
45
16:53, Вчора
10:52, 24 грудня 2024 р.
10:25, 26 грудня 2024 р.
25
12:26, 25 грудня 2024 р.
live comments feed...