21:00, 3 червня 2015 р.
Як жити, коли ліків немає: тернополяни в очікуванні «завтрашнього» дня
Натягніть на голову поліетиленовий пакет і кілька хвилин вдихайте на повні груди. Так почуваються хворі на муковісцидоз, які не мають доступу до необхідних лікарських препаратів та високо-кваліфікованої медичної допомоги.
Саме в такій, без сумніву, смертельній небезпеці перебувають двадцять дітей та один дорослий наш краянин із цим діагнозом. Щоби розв’язати проблему, їхні рідні організували екстрений круглий стіл у Тернопільській облдержадміністрації, запросивши лікарів та чиновників, пише Вільне життя плюс.
Чи буде «завтра»?
Муковісцидоз — це найпоширеніше в Європі невиліковне генетичне захворювання, при якому вражається багато органів і систем організму. Чи не найбільше страждають легені та шлунково-кишковий тракт — їхню роботу блокує в’язка мокрота. Остання виникає через зміни властивостей секрету ендокринних залоз.
— Щоб жити, навчатися та повноцінно розвиватися, таким людям необхідно щоденно приймати від п’яти до десяти найменувань дороговартісних медпрепаратів, — пояснює заступник голови Асоціації батьків дітей, хворих на муковісцидоз, Лілія Микитенко. — Для наших сімей — це непідйомна сума, яка коливається від 15 до 25 тисяч гривень на місяць. Не менш необхідними є періодичні курси лікування, котрі дитина має проходити мінімум раз на півроку. Вони також не безкоштовні.
Раніше, пояснює пані Лілія, держава забезпечувала медикаментами частково, десь на 50 відсотків, проте вже від лютого хворі на муковісцидоз залишилися зі своєю недугою напризволяще. За словами жінки, в усьому «винна» постанова Кабінету міністрів України №240, в якій вказана стабільна оптово-відпускна ціна. Аптека має закладену бюджетну вартість кожного препарату, і якщо ціна є перевищеною за закупівельну на ринку, то отоварити безкоштовні рецепти з місцевих поліклінік не вдається. Оскільки держава не має змоги провести нові тендери та закупити ліки, родини хворих змушені бити на сполох. Батьки наголошують, що власні ресурси вже вичерпали, а без вживання медикаментів їхні діти просто помруть.
У Кабміні, каже пані Лілія, проголосували за зняття цієї постанови, але оскільки рішення не було опубліковане в ЗМІ, то вона продовжує діяти. Батьки вважають, що врегулюванню ситуації може посприяти постанова Кабінету міністрів України №160, яка передбачає залучення позабюджетних коштів для забезпечення ліками хворих на орфанні (рідкісні) захворювання чи можливість перерозподіляти вже виділені гроші на іншу статтю.
Заступник директора департаменту — начальник управління надання медичної допомоги населенню та організаційно-правового забезпечення департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Овчарук зізнається, що про проблему чує не вперше.
— Цього року з державного бюджету на лікування хворих із муковісцидозом виділено 239 тисяч гривень, з місцевих — 223 тисячі. Також залучено благодійні кошти: дві тисячі 300 гривень. З місцевого бюджету реалізовано 58 тисяч. Тобто резерв, щоб забезпечити недужих, є, але його неможливо використати через юридичну колізію із вищевказаною постановою №240.
Як виявилося, протягом трьох місяців департамент неодноразово надсилав у Міністерство охорони здоров’я листи з проханням перереєструвати ціни та врегулювати постанову №240. Тепер міністерство веде переговори із всесвітніми організаціями, які виготовляють препарати, щоб врегулювати їх вартість і закупити безпосередньо у виробника. Окрім того, міністерство працює над розробкою і впорядкуванням нормативних документів. Вони будуть подані на розгляд Кабміну та Верховної Ради, аби провести закупівлю якнайшвидше. Проте час йде, а діти так і залишаються без життєво необхідних ліків.
На жаль, єдине, що змогли порадити стривоженим батькам чиновники — написати спільне звернення учасників круглого столу до столичних урядовців та просити у районної влади благодійні кошти на придбання медикаментів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:18, 18 листопада 2024 р.
live comments feed...