• Головна
  • Ференц Ліст. Україна і Тернопільщина
10:00, 21 жовтня 2011 р.

Ференц Ліст. Україна і Тернопільщина

22 жовтня 2011 року мистецткий світ відзначає 200-ті роковини з дня народження відомого угорського піаніста і композитора, педагога, диригента, публіциста, представника романтизму Ференца Ліста, а також на цей рік припадає 125-річниця з дня його смерті.

2011 рік оголошений ЮНЕСКО роком Ференца Ліста. Велика кількість його фортепіанних творів увійшла до традиційного репертуару, зокрема Угорські рапсодії, Соната сі-мінор та два фортепіанні концерти. Також Ліст зробив численні фортепіанні транскрипції популярних сцен із опер, симфоній, каприсів Паганіні та пісень Шуберта. Його окремі фортепіанні твори вважаються найвищим досягненням фортепіанної майстерності. Також Ференц Ліст був автором великої кількості хорової, вокальної та симфонічної музики. Органні твори Ліста посіли чільне місце у репертуарі органістів.

Ім’я митця відоме у цілому світі, але Україна стала окремою сторінкою у його особистій та творчій долі. Саме тут відбулися великі концерти, тут зустрів своє взаємне кохання — княгиню Кароліну Іванівську-Вітгенштейн, яка на час їхньої зустрічі вже була заміжньою.

На теми українських народних пiсень «Ой, не ходи, Грицю» та «Вiють вiтри, вiють буйнi» Ференц Ліст написав п'єси для фортепіано «Українська балада» i «Думка», якi увiйшли до створеного у 1847-1848 роках фортепіанного циклу  «Glanes de Woronince» («Колоски, зібрані після жнив у Воронинці»).А розпочав митець своє концертне життя в Україні 1847 року, відвідавши Київ, Житомир, Одесу, Миколаїв, два його концерти відбулися у Кременецькому замку на Тернопільщині (березень 1847 р.). Саме за цією подією Кременець дістав свою автентичність у тодішніх суспільних колах. Перші письмові згадки про місто включають спогади про ці концерти.

Відома також і благодійна діяльність композитора. Він допомагав матеріально жертвам стихійних лих, сиротам, багатьох талановитих студентів навчав безкоштовно. Був меценатом багатьох мистецьких проектів своєї епохи (сприяв фонду пам'яті Бетховена та пожертвував значні кошти на відкриття консерваторії в Будапешті).

Незважаючи на те, що жодного запису гри митця не існує, він вважається засновником угорської композиторської школи. Ференц Ліст був першим піаністом, який виступав із сольними концертами.

Ділиться своїми міркуваннями щодо постаті Ференца Ліста у світі мистецтва Михайло Степаненко, народний артист України: «Він був композитором, який проклав нові шляхи до пізнання музики. Вся сучасна музика завдячує Лісту, тому що він у багатьох своїх творах почав відходити від класичної музики та поняття гармонії. Дякуючи фортепіано, він дав новий світ гармонії. Фантастична техніка гри Ліста і сьогодні для багатьох залишається недосяжною».

У Києві та Західній Україні проходить низка літературно-музичних вечорів, концертів, науково-практичних конференцій, присвячених Ференцу Лісту.

Зокрема у Тернополі мистецькі імпрези об’єднали духом музики Тернопільську обласну бібліотеку для молоді, студентів Тернопільського державного музичного училища імені Соломії Крушельницької (у рамках проекту “Ференц Ліст — угорський композитор, піаніст, педагог”), Тернопільську обласну наукову бібліотеку, філармонію. Заходи тривають і готуються.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...