Як зробити і облицьовувати цоколь для пальового фундаменту і чи варто його утеплювати?

Цоколь хоч і є «низовою ланкою» в екстер'єрі будівлі, але від його оформлення багато в чому залежить загальне сприйняття архітектури будівлі. А як бути, якщо будинок стоїть на гвинтовому фундаменті і цоколь відсутній як такий?

Щоб виконати обробку простору між поверхнею землі та несучою рамою будівлі, потрібно спочатку зробити для неї основу. Як така може служити цегляна кладка, що спирається на малозаглиблену стрічку або металевий профіль, або каркас-решетка для кріплення навісного облицювання.

Джерело: koleo.com.ua
Цегляна кладка
Це найбільш витратний і трудомісткий варіант цоколя, але він міцний, довговічний, солідно виглядає, а крім того, виступає додатковим силовим елементом основи будинку. Споруджувати цегляну стінку на бетонній стрічці можна, якщо на ділянці непучинистих ґрунтів, підземні води залягають глибоко, а рельєф мало виражений. Інакше на конструкцію руйнівно впливатимуть сили морозного пучення. Однак, з огляду на те, що саме на таких майданчиках якраз і піднімають будинки на гвинтові палі, подібний тип цоколя зводять нечасто.

Якщо ж гідрогеологічні умови дозволяють, то по периметру будівлі під стінами відривають траншею шириною 20-25 см і глибиною 20-30 см, укладають у неї руберойд, в’яжуть арматурний каркас із прутка перетином 12 мм і відливають бетонну стрічку врівень із землею. Для надійності траншею іноді поглиблюють і влаштовують подушку з утрамбованого гравію і піску (шаром 10 і 20 см відповідно). Щоб підвищити жорсткість основи, можна зробити стрічку ширшою та виступаючою на 20-25 см над поверхнею землі (так вона охоплюватиме нижню частину паль, додатково захищаючи метал від корозії).


Коли бетон набере міцність, поверхня стрічки гідроізолюють і приступають до кладки цокольних стінок у півцегли, виводячи їх врівень з фасадами. Крім цегли, з цією метою можуть бути використані і дрібноформатні блокові матеріали, причому бажано порожнисті, що володіють кращою теплоізолюючою здатністю. Технологія кладки традиційна - зі зміщенням стиків у рядах, армуванням (рекомендується фіксація дроту до паль), розшивкою швів.
Для вентиляції підпільного простору в цоколі повинні бути обов'язково передбачені продухи, наприклад, у вигляді заповнених розчином швів між цеглою.


Деякі забудовники залишають простір під пальовим фундаментом відкритим, вважаючи, що це надає будівлі певну легкість та «прозорість». Але більшість воліє його екранувати: будинок не тільки набуває закінченого вигляду, але під ним менше розмивається грунт, туди не замітає сухе листя і сніг, а під нижнім перекриттям не гуляє вітер

Щоб захистити бетонну стрічку від дощових та талих вод, навколо неї влаштовують вимощення. Цегляну кладку можна покрити вологостійким штукатурним складом, а можна обробити гідрофобізатором і залишити як є.

Якщо немає можливості відлити під цоколь малозаглиблену стрічку, використовують інший варіант з опорою кладки на металевий профіль. Для цього грунт під палями ретельно утрамбовують і приварюють до них 5-7 см від землі сталевий куточок із шириною полиць 100/120 мм. При стандартному етапі паль жорсткості цієї основи цілком достатньо, щоб нести навантаження від цегляної стіни висотою більше метра. Такий цоколь стабільний, тому що не відчуває тиску ґрунту і не залежить від його переміщень, а вільний проміжок під кладкою служить для провітрювання простору під нижнім перекриттям.

Навісне облицювання

Економічніший і в прямому сенсі більш легкий варіант оформлення цоколя - навісне оздоблення сайдингом, пластиковою плиткою, що імітує натуральний камінь або дерево, стіновим профнастилом, плоским шифером. Всі ці матеріали довговічні, мають достатню механічну міцність, атмосферостійкість, не схильні до біо впливів і не вибагливі у догляді. Основою в даному випадку служить дерев'яна решетування або металокаркас із П-подібного профілю 40×20 мм.

Металеві напрямні з'єднують зі сваями зварюванням, а щоб закріпити горизонтальні бруски решетування, спочатку до опор приварюють сталеві куточки - кронштейни. Нижню напрямну розташовують за 15-20 см від поверхні землі, при цьому край готового облицювання повинен підніматися над нею мінімум на 5 см.
Важливий момент: усю деревину попередньо треба обробити вогнебіозахисними, а метал – антикорозійними складами, що допоможе суттєво продовжити термін життя цоколя.

Конструкція цоколя гвинтового фундаменту із використанням ЦСП
Для надання дерев'яної конструкції більшої жорсткості, особливо якщо високий, між поздовжніми елементами з кроком 40-45 см встановлюють розпірні перемички.Ще надійніше буде підоснова, в якій вертикальні бруски зафіксовані на ростверці, а поверх виконана суцільна обшивка із цементно-стружкових плит 16 мм. Відстань між стійками – 90 см; головна умова, щоб їх торці не торкалися ґрунту, інакше швидко згниють.
Для виключення контакту стійок із землею і взагалі відведення води від цоколя під ним відкопують траншею шириною від 50 см (вона повинна виступати за край покрівельного звису) і глибиною 20–30 см, трамбують, вистилають гідроізоляцією та засипають пошарово піском та гравієм, надаючи подушці ухил від будинку. По суті створюється м'яка вимощення, в якій при бажанні може бути прокладена прихована система дренажу. Якщо доріжка по периметру будівлі матиме жорстке покриття (бруківка, тротуарна плитка тощо), то треба пам'ятати, що вона не повинна перекрити зазор під кромкою облицювання, необхідним для компенсації ґрунту, а також припливу повітря в підпільний простір. Причому, як і у випадку з цегляною кладкою на металевому профілі, цю щілину рекомендується захистити, наприклад, сіткою, щоб під будинок не проникали птахи, дрібна живність і туди не замітало сміття.

Спорудити цоколь навколо пальового фундаменту, цегляна кладка або навісне облицювання, - завдання нескладне. Для зниження витрат із нею цілком можна впоратися самостійно, не залучаючи сторонню робочу силу
Облицювальні модулі притягують до каркаса шурупами або оцинкованими цвяхами, але не до упору - потрібно залишити невеликий люфт на компенсацію температурного розширення матеріалу. Використання спеціальних фасадних панелей спрощує роботу, тому що в них вже є отвори кріплення, а крім того, разом з рядовими виробами можна купити також кутові елементи, перфоровані стартові та фінішні профілі, дистанційні планки, крапельники, відливи.

Джерело: koleo.com.ua
Чи потрібно утеплювати цоколь пальово-гвинтового фундаменту?
Якщо нижнє перекриття будинку погано теплоізольоване, утеплення цоколя не допоможе. Точніше, ефект буде незначним. Продувність підлоги, звичайно, зменшиться, але тепло крізь нього все одно витікатиме (а це близько 15% загальних тепловтрат). Та й припливу в підпілля холодного повітря з ґрунту, а також через продухи ніяк не уникнути — останні необхідні, щоб металеві опори не кородували від конденсату, а дерев'яні конструкції будівлі не відволожувалися і, як наслідок, не покривалися пліснявою та гниллю.Таким чином, послужити задачі теплозбереження утеплений цоколь може лише на додаток до якісної ізоляції підлоги першого поверху.

Джерело: koleo.com.ua

Теплоізоляція цоколя може послужити утепленню не так нижнього перекриття, скільки розташованим під ним комунікацій.

Приклад утеплення цоколя з подальшим оздобленням цокольним сайдингом
Вирішити проблему утеплення та обробки навісного цоколя разом допомагають двошарові термопанелі на основі пінопласту або екструдованого пінополістиролу з декоративним облицюванням (клінкер, фактурний бетон).
В інших випадках в комірки каркаса, що несе, необхідно окремо встановлювати плити їх цих матеріалів щільністю від 50 кг/м². Обидва вони стійкі до деформацій, вологи та температурних перепадів, але пінопласт дешевше і має більший, ніж у XPS, коефіцієнт теплопровідності — 0,04 проти 0,02 Вт/м‧⁰С. Завдяки жорсткості плит, декоративну штукатурку можна наносити прямо поверх них, без будь-якої проміжної обшивки. Щоправда, через слабку адгезію такої основи доведеться використовувати спеціалізовану ґрунтовку, сумісну за складом із полістиролом.

Джерело: koleo.com.ua

Даний варіант обробки з утепленням є найбільш бюджетним, має необмежену кількість колірних рішень (штукатурку можна фарбувати і перефарбовувати), але забезпечити стінкам цоколя удароміцність він не в змозі. З цієї точки зору найкращим вибором буде профнастил, а також не вініловий, а металевий сайдинг з полімерним покриттям, які здатні захистити теплоізоляцію від механічних пошкоджень. https://koleo.com.ua/
Рубрики
Ремонт, будівництво
Marketing Колео
Дії
В обранеВидалити з обраного

Схожі оголошення

Компанія «Матіан-Трейд» продає на будмайданчики Києва та Київської області високоякісну бетонну про...
18:08, 2 липня
Автополив професійно. Найприємніші ціни, монтаж, продаж та підбір обладнання!!!! Пропонуємо до Ва...
13:44, Вчора
ЩЕ 1 Ми - компанія «Наша Хата» - являємося виробником огорож і парканів, які можна купити у наших с...
10:30, 22 червня
Фірма "АнтиХолод" в Тернополі пропонує послуги з 1) монтажу: - опалення, - кондиціонерів, - опа...
14:53, 1 липня
Якщо Ви не можете відкрити двері квартири чи будинку,захлопнулися дверцята автомобіля,не відкриваєть...
07:38, Вчора
Теплий склад під ключ обійшовся 2304000 грн (4500 грн/м² - ціна 2021 року) Відбувається будівницт...
22:06, 27 червня
Хочете додати 0352.ua на головний екран і бути в курсі новин?