14:30, 21 лютого 2012 р.
Тернополян просять не поспішати з продажем землі
- Умови купівлі землі через аукціон – нерівні. От прийде на аукціон, умовно кажучи, громадянин Ахметов і селянин. Ясно, що більше шансів купити землю буде в першого, - пояснює тернополянам юрист проекту USAID Павло Кулинич.
Щоб великі агрохолдинги не скупили всі сільгоспземлі, треба передбачити в законі “Про ринок земель” пільговий порядок продажу земель для дрібних фермерів, вважає він. Власне, представники “АгроІнвест” - проекту Агентства США з міжнародного розвитку - USAID - досліджували проблему земельної реформи в країні. Вони вважають, що потенційними покупцями земель сільгоспризначення є дві групи людей – потужні агрохолдинги і фермери – представники дрібного та середнього бізнесу.
Продати свою землю одразу після зняття мораторію на продаж земель готові 10-20% опитаних українців, дослідили в “АгроІнвесті”.
- Я вважаю, що це - невисокий відсоток. Так, чимало земель мають пенсіонери. Вони не обробляють свої земельні паї і зараз захочуть їх продати. Але все ж це зробити буде непросто - потрібні погодження від власників сусідніх ділянок тощо, - говорить керівник громадської організації “Спілка власників землі” Лариса Римар. – Перший місяць після зняття мораторію на продаж землі не має стати бумом. Тому зараз головне – попередити тернополян і жителів області не поспішати з продажем своїх земель.
Пані Римар навела приклад Польщі, де вартість гектара землі після дозволу продавати її коштувала в межах двох тисяч доларів. А через кілька років земля подорожчала в рази. Крім цього, за її словами, зараз треба вдосконалювати орендні відносини.
Тим часом в управлінні Держкомзему в області роблять електронний державний земельний кадастр - піднімають держакти, старі проекти паювання, іншу документацію тощо. Адже закон “Про ринок землі”, за словами начальника управління Держкомзему у Тернопільській області Романа Папіровського, дозволяє не тільки продавати, а й обмінювати і дарувати землю. Тож електронний кадастр – вкрай потрібен. Також у спеціальній базі людина, ввівши свій ідентифікаційний код, зможе дізнатися, де саме розташована її ділянка, пише "20 хвилин".
Проект “АгроІнвест” має допомогти українським селянам краще розуміти та захищати свої права на землю і продумано розпоряджатися своєю власністю. Так можна зміцнити добробут своїх сімей та України в цілому, пояснює його керівник Даніел Темен.
– Ринок купівлі-продажу землі дуже важливий. Адже земля – це довгострокові інвестиції, - продовжує він. - Водночас той законопроект, який планували прийняти українські нардепи, потребує удосконалення. Також зараз важливо інформувати людей про їхні права в сфері земельних відносин.
Тож представники проекту будуть створювати спеціалізований веб-портал, який міститиме шляхи вирішення тих чи інших земельних проблем, шаблони заяв та інших документів, які можна буде завантажити. Також буде діяти гаряча лінія, на якій власники земельних паїв зможуть отримати консультацію або роз’яснення щодо прав на землю, оренди землі тощо. Водночас юристи проекту також будуть надавати консультації і роз’яснення законів і допомагати у складанні заяв, скарг та інших документів.
Довідка
Про земельну реформу можна також почитати на сайтах www.zemreforma.info, www.agroinvest.org.ua тощо.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:26, 12 грудня
14:13, 16 грудня
17:50, Сьогодні
14:10, 16 грудня
17:50, Сьогодні
live comments feed...