Новини компаній
20:00, 2 лютого 2022 р.
Все, що вам потрібно знати про варикоз ніг: простими словами про непросту хворобу
Новини компаній
Варикоз - одна з найбільш поширених хвороб судин. Схильність до варикозу або вже видимі його прояви мають щонайменше 30% населення планети. Попри популярність цієї хвороби багато людей досі достеменно не розуміють природу її прояви, перебігу, та ризиків, які вона несе. Через це приймають неправильні рішення або взагалі ігнорують хворобу, а до лікаря приходять уже з глибоко занедбаними ногами, трофічними змінами та тромбофлебітом.
Розібратися з варикозом допоможе судинний хірург, флеболог Юрій Свідерський. Ми розповімо про цю непросту хворобу простими словами. Якщо у вас або ваших рідних та знайомих є варикоз - прочитайте цю статтю та поділіться з ними. Ознайомлений - значить озброєний!
Судинний хірург Юрій Свідерський
Де в ногах утворюється варикоз і до чого тут “друге серце”?
Кров рухається судинами за рахунок скорочень серця. Опускатися крові вниз в ноги допомагає сила тяжіння, а рухатись назад до серця, вгору, - м’язовий тонус гомілки. Тому в медицині м’язи гомілки навіть називають “другим серцем”.
Венозну систему ніг ділять на дві частини - глибоку та поверхневу. Глибока система несе на собі 95-97% навантаження руху крові, решту - поверхнева, підшкірна. Так ось, некрасиві покручені вени, які видно з-під шкіри при варикозі - це поверхнева судинна система.
Вени в наших ногах розраховані на певний тиск крові. Вони доволі міцні та еластичні, але з віком та внаслідок інших чинників (спадкові особливості, збої гормональної системи тощо) починають слабшати. Під надмірним тиском крові вени деформуються та розтягуються.
Також у венах є клапани, які тримають кров’яний стовп. В здорових судинах вони пропускають кров наверх до серця, а вниз - ні. В деформованій та ослабленій вені вони цю функцію нормально не виконують. Замість того, щоб повертатись до серця, кров “провалюється” через клапани вниз в ногу. Зайва кров створює додатковий тиск на венозну стінку, судини розтягуються все більше і більше, утворюються набряки, відчувається важкість в ногах.
Варикоз - це і є ослаблення венозної стінки, порушення роботи клапанів, утворення венозних вузлів та запалень. Супроводжують цю хворобу набряки, важкість в ногах, на пізніх стадіях - судоми, гіперпігментація та трофічні виразки.
Варикозом людство страждає давно. Основі чинники - це генетичні особливості, малорухомий спосіб життя або тривала стояча робота, ожиріння та порушення в роботі гормональної системи (часто - все це разом). Слабка венозна стінка плюс слабкі м’язи “другого серця” і в кінці робочого дня у ваших ногах цілком може затриматись зайвих півлітра крові.
Як проявляється варикоз і які його наслідки?
За міжнародною класифікацією CEAP вирізняють 6 стадій варикозу ніг. В інтернеті вдосталь статей, які їх детально описують. Але навіть лікар з 16-річним досвідом не ризикне ставити діагноз “на око” і якщо на нозі видно симптоми варикозу - він обов’язково зробить УЗД. А звичайна людина без профільної освіти точний діагноз тим паче не зможе собі поставити. Тому опишемо лише загальні тенденції розвитку хвороби.
Спочатку це набряки, відчуття важкості в ногах, вони швидко втомлюються. Далі можуть з’явитися невеличкі судинні “павутинки” та “зірочки”, так званий ретикулярний варкоз. Це не є повноцінним варикозом, про який ми розповідаємо в цій статті. Але цей зовнішній прояв може свідчити, що у вас є схильність до слабкої судинної стінки і надмірний тиск в судинах.
Далі стають видимими вже більш крупні вени на ногах. Зранку їх може бути не так видно, але в кінці робочого дня вони істотно випирають з-під шкіри, видно, що вони деформовані. Згодом вени стає видно все більше, а набряки ніг стають вашим постійним супутником.
Останні стадії варикозу ігнорувати вже неможливо. Шкіра починає змінювати колір, потім з’являються трофічні виразки, які зрештою стають відкритими і дуже важко піддаються лікуванню. Показувати як виглядає трофічна виразка на фотографіях ми не будемо, збережемо ваші нерви і побажаємо, щоб вам ніколи не довелось того побачити.
Варикоз і тромби
Тут варто зупинитись окремо. Сам по собі варикоз не означає, що у вас вже є тромби. Але якщо у вас є виражений варикоз і “покручені” судини, ризик тромбофлебіту росте. Росте в рази. Чому це відбувається?
Тромб - це згусток крові. Тромби утворюються в судинах через травми, надмірну густину крові, через порушення її потоку. А варикоз - це і є порушення потоку крові. Замість рівномірного (ламінарного) руху по гладкій та рівній судині кров завихрюється, місцями застоюється, буквально згущується та злипається.
Тромб може відірватись і почати “подорож” по судинні системі. А там ризики тромбозу та тромбоемболії.
Що робити з варикозом?
В першу чергу - зверніться до лікаря. Флеболог огляне вас, зробить УЗ-дослідження і зможе поставити вам точний діагноз. А далі три основних варіанти розвитку подій:
- або ваш діагноз не підтвердиться,
- або підтвердиться, але операцію можна поки не робити,
- або вам потрібно прибирати варикоз оперативним шляхом.
Якщо лікар порадить вам прибрати варикоз хірургічним шляхом - в цьому немає нічого страшного. Вам “пощастило” мати варикоз у часи, коли прибрати його можна менш ніж за годину, без розрізів та швів, під місцевим знеболенням. На цю тему в нас буде окремий матеріал, але якщо вам кортить вже зараз в цьому розібратись - дивіться відео, в якому за 5 хвилин Юрій Свідерський розповість про 3 основних методи мініінвазивного лікування варикозу
Щоб зробити перший крок до здорових і красивих ніг - записуйтесь до “Флебології Свідерського”. Клініка спеціалізується на лікуванні хвороб судин і має для цього все необхідне: досвідчених лікарів, обладнання експертного класу, сучасну операційну та лабораторію для забору аналізів.
Заповнюйте форму на сайті або телефонуйте:https://hub.svidersky.com.ua/
+38 (096) 035 22 21
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
17:50, Вчора
10:34, 23 грудня
17:50, Вчора
live comments feed...