16:10, 16 листопада 2022 р.
П'яткова шпора частіше розвивається у тих, хто має надмірну вагу та сутулиться
Ознаки кісткових розростань нескладно виявити при ультразвуковому дослідженні стопи.
Коли людина починає накульгувати через біль у стопі, що раптово з'явився, то, як правило, не розуміє причин його появи. Проте знайомі чи приятелі, які зіткнулись з подібним, зазвичай підказують, що це, швидше за все, росте так звана шпора п'яти.
Як виникає це захворювання?
Наші стопи за своєю будовою нагадують арку. Їхні невеликі за масою та товщиною кістки здатні витримувати величезне навантаження. Так само влаштовані, до прикладу, мости у вигляді арки, зібрані з тонких елементів, що витримують колосальну масу поїздів і автомобілів. З підошовного боку аркоподібність склепіння стопи підтримується потужним зв'язувальним апаратом - апоневрозом, який утримує стопи від розпластування. Але якщо людина сутулиться або має надмірну вагу, то центр ваги тіла зміщується вперед і при ходьбі, бігу чи стрибку волокна апоневрозу можуть травмуватися та запалюватися. Заживаючи, пошкоджена частина перетворюється на кістку. Саме так і з'являється видима на рентгенівських знімках шпора п'яти. Біль при опорі на стопу виникає в основному через нові надриви апоневрозу, а не через тиск шпори на тканини стопи. Нарости можуть виникнути після перенесеного запалення кісткової тканини, травм окістя, порушення обмінних процесів. У таких пацієнтів, як правило, є розростання кісткової тканини у кістки п'яти.
Відомо, що знизити навантаження на п'яту можна завдяки правильно підібраному взуттю.
Туфлі потрібно вибирати на стійких підборах середньої висоти (три-п'ять сантиметрів). Бажано не носити босоніжки без задника, черевики чи чоботи з вузьким мисом. Тим, хто активно займається спортом, необхідно хоча б на якийсь час відмовитися від занять, пов'язаних з бігом і стрибками. При шпорі п'яти важливо розвантажити хворобливу область. Для цього підійдуть ортопедичні устілки з викладкою внутрішнього та зовнішнього поздовжнього склепіння та м'якою прокладкою під п'ятою. Тимчасово можна використовувати підп'ятник з поглибленням або отвором у центрі (так зване розвантажувальне пристосування при шпорі п'яти).
Які вправи бажано робити людям, які зіткнулися з цією недугою?
Пацієнтам рекомендовані вправи, що розтягують і зміцнюють - це покращує кровопостачання тканин. Вранці добре зробити масаж стопи по всій ширині фасції підошви - це знизить біль при підйомі з ліжка. Так само діє і регулярне розтягування гомілки. Можна виконувати захоплення невеликих кульок, монет чи м'ячиків пальцями ніг. Наприклад, візьміть кілька пластмасових або скляних кульок і за допомогою пальців перекладайте їх у поставлену поряд ємність. П'ятка має обов'язково залишатися на підлозі. Але подібну гімнастику бажано робити вже після зняття запального процесу та зменшення больового синдрому, а не в гострому періоді. Таким пацієнтам показані ходьба на пальчиках, п'ятах, на внутрішній та зовнішній поверхнях стоп, а також босоніж по нерівній поверхні (пісок, галька, трава), стрибки зі скакалкою.
До якого фахівця слід звернутися, якщо неприємні відчуття не минають?
Потрібно звертатись до ортопеда-травматолога. Лікар встановить причину болю та призначить лікування: нестероїдні протизапальні препарати, гелі та мазі, що мають протизапальний та розсмоктувальний ефект, сольові та хвойні ванни, електрофорез (на основі протизапальних препаратів). Під час загострення недуги людині бажано уникати великого навантаження на ноги: менше ходити та стояти, не піднімати тяжкості. Потрібно робити масаж, водні процедури. Тільки кваліфікований фахівець скаже, у якому разі необхідні ін'єкції, променева чи інша терапія.
Не займайтесь самолікуванням. Приходьте до ортопеда-травматолога на консультацію. Запис за телефоном 068 752 52 52.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:34, 23 грудня
10:41, 17 грудня
14:10, 16 грудня
17:50, Сьогодні
live comments feed...