• Головна
  • Сурогатна мама: суворі реалії тернопільських сімей чи ще одна пастка аферистів?
20:30, 1 лютого 2016 р.

Сурогатна мама: суворі реалії тернопільських сімей чи ще одна пастка аферистів?

Інтернет-пошуковики на запит «сурогатна мама» видають тисячі варіантів. Більшість – це різні форуми, де розміщуються оголошення про пошук і попит на таких сурмам. Пропозицій більше, ніж пар, які знаходяться в пошуку.

З генетики

Сурогатною мамою називають жінок, у яких вагітність настала в результаті запліднення яйцеклітини, яка належить третій стороні, сперматозоїдами, які також належать третій стороні. Якщо вдатись у деталі процесу, то це виглядає приблизно так. Лікарі витягують яйцеклітину в жінки, запліднюють штучно в умовах "In vitro", а потім отриманий ембріон переносять у порожнину матки сурмами. Це один із варіантів. У такому випадку батьками дитини є пара, чиї репродуктивні клітини використовувались для зачаття малюка, а не сурогатна мама.

Є й інший, нелегальний варіант сурогатного материнства – штучне запліднення жінки спермою чоловіка з подальшою передачею народженої дитини цьому чоловікові і його дружині, пише "Номер один".

Та які б варіанти не звучали, далеко не кожна пара може прийти до такого рішення – це нелегко з психологічної точки зору. По-друге, послуги сурогатних мам не кожна пара може собі дозволити. По-третє, і найголовніше, в нашій країні сурогатне материнство погано врегульоване законодавством, тому вкрай високим є ризик пар, які вирішили довірити виношування дитини чужій, часто незнайомій жінці, стати заручниками здирників або аферистів.

Журналісти звернулись за консультацією до адвоката Анатолія Мовчана, який підтвердив, що сурмама – це для декого чудова можливість ошукати батьків та заробити немалі гроші. - Майбутні батьки не скажу, що є абсолютно незахищені, але ризиків багато. І, повірте, з юридичної точки зору їх всіх навіть не прогадаєш. Багато питань не врегульовано. Приміром, подружжя не захищене від того, що в майбутньому та ж сурогатна мама не захоче збільшити розмір винагороди. Найпоширенішою мотивацією для цього є «штучний викидень», яким вона погрожує парі в разі, якщо вони не піднімуть оплату за її, так би мовити, «послуги». Ще є одна схема шахрайства. Першу суму сурмами отримують після того, як жінка завагітніє. Підтвердженням є довідка медичного закладу. В чому саме афера? Оця мама часто домовляється з медичним закладом, вони роблять фіктивну довідку, що вона завагітніла, отримує аванс, а через місяць каже, що стався, приміром, викидень, й авансу вже не повертає. Є також випадки, пов’язані з психологічними моментами. Зокрема, сурогатна мама просто передумує віддавати дитину сім’ї. Створює перешкоди. Це також потрібно враховувати, – пояснює Анатолій Мовчан.

Крім того, за словами пана Анатолія, деякі дівчата за рахунок таких бездітних пар проводять повне обстеження організму та лікування, а потім просто зникають з їхнього поля зору. Інші просто хочуть пожити за чужий рахунок у великому місті та влаштувати своє особисте життя.

У правоохоронних органах розповідають про цілі злочинні угруповання, що спеціалізуються на наданні «послуг» сурогатного материнства. Схема влаштована таким чином: так звані "чорні" звідники пропонують свою протеже по черзі відразу декільком сімейним парам, а потім протягом 3-4 місяців тягнуть з них гроші: на обстеження, лікування, проживання та харчування "сурогатної матері". Потім "посередники" знімають з усіх значну передоплату і просто зникають.

До речі, якщо сурмама є біологічною мамою дитини, то довести щось у суді в разі, якщо вона передумала передавати виношену дитину подружжю, буде вкрай складно. Щоб цього не сталося, потрібні висококласні юристи, які допоможуть знайти нормальний медичний центр, що спеціалізується на роботі з сурогатними матерями, у них, як правило, є свої бази. Також юристи пропишуть всі тонкощі й нюанси у контракті для двох сторін.

Варто бути обачними й самим жінкам, які наважились стати сурмами, адже наше законодавство не захищає належним чином ані батьків, які «купують» маля, ані сурогатних мам. Зустрічаються випадки, коли пари приходять  до думки, що вони не готові до таких змін у їхньому житті, або ж сімейна пара перебуває в процесі розлучення і зараз їм вже не до дитини. Що тоді?

Експерти переконані: Україні потрібен так званий "репродуктивний закон", адже без нього врегулювати подібні ситуації вкрай складно. До слова, такий законопроект вже лежить у стінах Верховної Ради, його розглянути повинні були ще в 2011 році, але народні депутати наразі оминають його стороною.

Палиш? Мовчи!

Журналісти «Номер один»  вирішили на власному досвіді перевірити, чи дійсно  сурогатне материнство дає можливість без особливих зусиль заробити на чужому горі або принаймні показати батькам, що те, що їм пропонують у клініці, часто-густо далеке від реальності.

Йти далеко не довелося. На одному з сайтів, на яких пропонують роботу, в рубриці «Тернопіль» ми знайшли вакансію «сурмама». З вимог: «Вік для сурмами від 18 до 39. Щоб була своя здорова дитинка. Добре психологічне і соматичне здоров'я. Проїзд оплачується. Плюс 200 грн. бонус, якщо Ви вперше в нашій клініці. Заробіток – 8-10 тис. євро».

Що ж, телефонуємо. Підняла слухавку пані, судячи з голосу, років сорока. На фоні нашої розмови постійно горланили діти. Як потім з’ясувалося, ця жінка є ще й багатодітною мамою. Отож:

- Доброго дня. Це Ольга Володимирівна. Я з приводу оголошення турбую.

- Так, так, зрозуміла. Сурогатне материнство вас цікавить? Скільки вам років? - люб’язно запитує жінка.

- 24 скоро виповниться.

- А зріст, вага?

- 167 сантиметрів – зріст, а вага 51 кг.

-  Є у вас дітки, так?

- Так, одна дитина, три рочки, хлопчик, -  тут нам довелося трішки злукавити.

- Так, ви підходите нам, бо бачу, і вага у вас хороша, і зріст, бо бувають дівчатка, в яких 160 см зросту, а вага 150 кг. У вас же все добре. Дивіться,  у нас є дві клініки. Одна знаходиться в Києві, інша - в Кіровограді. Вам куди зручніше?

- Мабуть, у Київ.

- А на який час, коли б ви могли до нас приїхати? Можна обирати будь-який день, але не пізніше восьмої ранку маєте вже бути в клініці. Бо зранку беруться аналізи, тому їсти нічого перед цим не можна. Ні кави, ні цигарок теж не вживати.

- Ще таке запитання: я давно палю, не багато, але все ж, це не впливає? -  питаємо.

- Головне - не кажіть цього батькам, якщо хочете більше заробити. До речі, у мене в оголошенні ще стара ціна. Зараз донорство вже йде від 10 тис. євро, а не від 8, як раніше. Коли (протягом двох тижнів) у вас буде проходити стимуляція, то бажано не палити. Це у ваших інтересах. Бо за неякісну яйцеклітину вам дадуть мінімально 10 тис., а хочеться, знаєте, хорошу суму отримати.

Далі розмова перейшла в русло «коли вам зручно приїхати, треба заповнити анкету і т.д.», то вдаватися в деталі не будемо. Однак те, що навіть на початковому рівні посередник робить усе можливе, аби заробити, а не гарантувати батькам здорове немовля, уже говорить достатньо, щоб насторожитись.

Як виявилось, це не так суттєво, якщо тримати язик за зубами. Мабуть, та ж реакція була б і щодо зловживання алкоголю. Тому з таким відношенням батькам буде важко потрапити на нормальну клініку і не залишитись обдуреними. З таким же успіхом ми могли б «організувати» довідку про наявність трирічного сина, або й у самій клініці «вирішити» питання з хорошими (навіть якщо це не так) аналізами.

Як бачимо, в сурогатному материнстві дуже багато запитань, однак мало відповідей. Звісно, кожен сам має право обирати: йти на такий крок чи ні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сурогатна мама #аферисти
Оголошення
live comments feed...