
20:02, Сьогодні
Зранку, вдень чи ввечері: науковці порадили, коли краще пити каву для максимальної користі

Давайте відверто, завзятим кавоманам все одно, що саме в цьому напої може принести користь чи шкоду здоровʼю. Зазвичай каву пʼють або заради відчуття бадьорості, або ж через її смак та аромат.
Втім, про користь та шкоду кави написано не одне дослідження. Важливо не тільки те, що несуть в собі кавові зерна, чи то арабіка, чи робуста, але й час, коли ви споживаєте цей напій. Ми дізнались, коли краще пити каву протягом дня та ділимось цікавинками з вами.
Коли краще пити каву
Нові наукові дані показують, що кава, випита вранці, може мати більше позитивного впливу на здоров’я, ніж якщо пити її пізніше протягом дня. Це перше велике дослідження, яке вивчає, як саме час споживання кави впливає на організм.
Аналіз понад 40 тисяч дорослих виявив: ті, хто вживав каву саме вранці, на 16% рідше помирали з будь-якої причини та на 31% рідше — від серцево-судинних захворювань, порівняно з тими, хто зовсім не пив каву. Ці висновки ґрунтуються на даних 10-річного спостереження. Втім, дослідники з’ясували, що ці плюси для серця зникають у людей, які п’ють каву протягом усього дня. Медичні показники вказують, що для них рівень смертності не відрізняється від тих, хто взагалі не вживає кави.
«Суть не лише в кількості кави чи самому факті її вживання — важливо ще й те, в який час доби ви її п’єте», — пояснює професор Лу Ці, спеціаліст із харчування та епідеміології з Університету Тулейна. — «Ми зазвичай не зважаємо на час прийому напоїв у рекомендаціях щодо харчування, але, видно, це помилка».
У дослідженні використовували дані з Національного опитування з харчування та здоров’я США за 1999-2018 роки. Всього вивчили звички 40 725 людей: як багато кави вони п’ють і коли саме. Виявилось, що 36% учасників пили каву зранку, а 16% — у другій половині дня або ввечері. Цікаво, що менші ризики спостерігалися незалежно від того, чи людина пила 2-3 чашки кави, чи більше. Науковці припускають, що причина полягає у впливі кави на добові ритми. Якщо пити її пізно, це може вплинути на гормон мелатонін, що регулює сон, а також викликати підвищення тиску та запалення.
Вплив кави на організм
Хоча головний ефект кави забезпечує кофеїн, у її складі є ще сотні інших активних речовин, які також впливають на роботу організму. На думку вчених, деякі запальні процеси в організмі активізуються саме вранці, і ці реакції можуть бути пом’якшені завдяки природним протизапальним компонентам, що містяться в каві. Цікаво, що позитивний ефект стосується як кави з кофеїном, так і без нього.
Ці висновки доповнюють результати дослідження 2022 року, проведеного на основі бази даних UK Biobank. Тоді з’ясували, що ті, хто споживає до трьох чашок кави щодня, мають здоровіше серце, ніж люди, які каву не п’ють узагалі. Водночас фахівці британської служби охорони здоров’я радять не перевищувати чотири чашки на день, оскільки велика кількість кофеїну може підвищити тиск.
«Ми маємо достатньо доказів, щоби визнати: кава, особливо випита зранку, позитивно впливає на здоров’я», — підсумовують спеціалісти. Якщо ви так само віддані каві, насолоджуйтесь цим напоєм, але краще робити це до обіду. Раптом любите експериментувати, до вашої уваги найкращі рецепти кави, які можна відтворити в домашніх умовах.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...